Úvod Z DOMOVA Europoslanec Radačovský zakladá novú vlasteneckú stranu

Europoslanec Radačovský zakladá novú vlasteneckú stranu

Miroslav Radačovský. (Foto: archív)

Niekdajší sudca a v súčasnosti jeden zo slovenských poslancov Európskeho parlamentu Miroslav Radačovský zakladá novú stranu s názvom Reálna národná strana – Patriot.

Vsadiť chce na agendu ekológie, digitálneho veku či ochranu tradícií a slovenskej kultúrnej identity. Vymedzuje sa proti nacionalizmu, chce však raziť patriotizmus. Za toto rozhodnutie sa doňho obuli fanúšikovia ĽSNS – strany, ktorá mu poskytla miesto na kandidátke.

Už dávnejšie je pritom známe, že jeho väzby s kotlebovcami sa po voľbách roztrhli ešte skôr, ako sa stihli naplno rozvinúť. Hoci sa Radačovský od interpretácie o založení strany dištancuje a vraví, že ho oslovilo množstvo ľudí s požiadavkou, aby bol iba „tvárou“ ich nového politického subjektu, jeho priezvisko svieti na čerstvom webe.

„Ďalšími cieľmi tejto mladej a vzdelanej generácie minulosťou nezaťažených a, verím, budúcich politikov je, aby vo vedení tejto politickej strany nebol nikto z politických subjektov doteraz pôsobiacich na politickej scéne Slovenskej republiky,“ píše bývalý sudca Radačovský v príspevku, v ktorom zároveň avizoval zber potrebných podpisov.

Nový politický začiatok však má pre europoslanca pomerne trpkú príchuť. Posťažoval sa totiž na „nenávisť, neslušnosť a netoleranciu,“ od fanúšikov a voličov ĽSNS, ktorá sa na jeho adresu spustila za to, že kotlebovcov zneužil na vlastný kariérny rast.

„Nechce sa mi veriť, že som sa mýlil. Zastával som vždy názor, že ĽSNS je demokratická parlamentná strana vzdelaných, slušných, inteligentných ľudí, vrátane ich sympatizantov, že je stranou bez nenávisti, stranou tolerantnou, neútočnou, teda stranou skutočne hrdých Slovákov,“ reagoval poslanec.

„Keby bolo útočenie a nenávisť z iného politického spektra, od tých, ktorí sa cítia najprv Európania a potom Slováci, bolo by to v poriadku. Majú vlastné videnie sveta, sú útoční voči každému, kto má iný názor a už len pojmu slovenský patriot sa boja ako čert kríža. Ale priaznivci ĽSNS? Hrdí Slováci a národovci a útočiaci? Urážať a útočiť na iného a iných len preto, že chcú podporiť mladú generáciu slovenských vlastencov?“ dodal.

Radačovský má 66 rokov a do širšieho povedomia Slovákov sa dostal v roku 2018, keď rozhodoval v prípade pozemkového podvodu vtedajšieho prezidenta Andreja Kisku a hlave štátu po rozsudku adresoval ostré slová. Nechcenú popularitu mu zabezpečila aj policajná hliadka, keď v jeho aute v roku 1999 našla kokaín a nelegálne držanú zbraň. Napokon bol oslobodený.

Vo voľbách mu svoj krúžok odovzdalo 42 276 voličov, čím sa ocitol na druhom mieste. Preferenčne silnejší bol podpredseda kotlebovcov Milan Uhrík. Pred niekoľkými dňami sa na sociálnej sieti posťažoval, že z cieľov, ktoré si po vstupe do europarlamentu stanovil, sa mu nepodarilo presadiť „nič“.

Radačovský počas vynášania rozsudku v prípade Andreja Kisku. (Foto: archív)