Úvod ZO ZAHRANIČIA Putin uzavrel v Saudskej Arábii dvadsať obchodných zmlúv

Putin uzavrel v Saudskej Arábii dvadsať obchodných zmlúv

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin na návšteve Saudskej Arábie podpísal dvadsať nových obchodných zmlúv. Týkajú sa energetiky, obchodu, zdravotníctva i turizmu. Stretol sa s kráľom Salmánom aj s korunným princom Mohammedom bin Salmánom. Ide o Putinovu prvú cestu do islamského kráľovstva od roku 2007.

Hlavnými témami rozhovorov bol najnovší vývoj v Sýrii, kde Turecko spustilo ofenzívu proti kurdským milíciám, ale aj vojna v Jemene, kde je na strane vlády zapojená Saudská Arábia. Hovorili aj o cenách ropy. Putinova návšteva predstavuje posilnenie vzťahov medzi oboma štátmi, ktoré v uplynulých rokoch spolupracovali s cieľom zaistiť vyššie ceny ropy, ale v otázke regionálnych konfliktov podporovali iných aktérov.

Kým Moskva stojí v sýrskej vojne na strane prezidenta Bašára Asada, Rijád sa postavil za opozíciu. Rusko upevnilo aj svoje vzťahy so šíitským Iránom, hlavným mocenským rivalom sunnitskej Saudskej Arábie. V posledných mesiacoch sa napätie medzi Teheránom a Rijádom ešte viac vyostrilo a Putin vyhlásil, že by Rusko mohlo pomôcť situáciu zlepšiť, keďže má blízke vzťahy s oboma štátmi.

Saudskoarabský minister zahraničia Adil Džubajr si nemyslí, že by posilnenie vzťahov Rijádu a Moskvy mohlo zhoršiť tradične blízke vzťahy Saudskej Arábie s USA: „Môžeme mať strategicky pevné vzťahy so Spojenými štátmi a zároveň rozvíjať naše vzťahy s Ruskom.“ Zo Saudskej Arábie Putin odletel do Spojených arabských emirátov, kde by mal podpísať kontrakty v hodnote dosahujúcej miliardu dolárov.