Úvod ZO ZAHRANIČIA Exodus Arménov z Náhorného Karabachu: odišlo ich už vyše stotisíc

Exodus Arménov z Náhorného Karabachu: odišlo ich už vyše stotisíc

Foto: archív

Počet utečencov, ktorí prešli cez hranice Arménska z azerbajdžanského odštiepeneckého regiónu Náhorný Karabach, prekročil stotisíc, oznámila arménska vláda. Úrad arménskeho premiéra Nikola Pašinjana spresnil, že počet utečencov stúpol na dovedna 100.417. Podľa oficiálnych informácií v Karabachu do eskalácie žilo 120.000 etnických Arménov.

Azerbajdžan, kde vládne autoritársky režim, prevzal minulý týždeň úplnú kontrolu Karabachom, o ktorý sa s Arménskom sporia už celé desaťročia. Medzinárodne neuznaná Republika Arcach, ktorú v Náhornom Karabachu vyhlásili arménski separatisti, po poslednej ofenzíve azerbajdžanskej armády kapitulovala a jej vedenie deklarovalo, že od 1. januára 2024 zanikne.

Azerbajdžanská vláda a Rusko, ktoré sa považuje za ochrancu Arménska, deklarovali, že tzv. reintegrácia Karabachu pod správu Baku nie je dôvodom na to, aby miestni obyvatelia opúšťali svoje domovy, ale karabašskí Arméni sa obávajú násilností z azerbajdžanskej strany. Arméni sú pravoslávni kresťania, zatiaľ čo Azerbajdžan je prevažne moslimský.