Úvod Veda & Tech Experimentálne lietadlo Solar Impulse 2 pristálo v Oklahome

Experimentálne lietadlo Solar Impulse 2 pristálo v Oklahome

Foto: arhív

Experimentálne lietadlo Solar Impulse 2, poháňané iba slnečnou energiou, doletelo do mesta Tulsa v americkom štáte Oklahoma. V „srdci USA“ lietadlo pilotované Bertrandom Piccardom pristálo po prekonaní 1 570 kilometrov ponad Arizonu, Nové Mexiko, Texas a Oklahomu. Solar Impulse 2 v USA absolvuje po prílete do Oklahomy ešte jedno alebo dve medzipristátia a potom sa z New Yorku vydá na let cez Atlantický oceán.

Jednomiestne lietadlo Solar Impulse 2 vyrobené vo Švajčiarsku začalo svoju púť okolo sveta 9. marca 2015 v Abú Zabí, metropole Spojených arabských emirátov, s medzipristátiami v Ománe, Mjanmarsku, Číne a Japonsku. Prelet ponad Tichý oceán predstavoval najnebezpečnejšiu fázu vzhľadom na chýbajúce miesta pre potenciálne núdzové pristátie.

Foto: arhív
Foto: arhív

Solárne lietadlo počas letu okolo Zeme striedavo pilotujú zakladateľ spoločnosti Solar Impulse André Borschberg a jeho kolega Bertrand Piccard, ktorí sa striedajú na jednotlivých etapách. Cieľom obletu Zeme je dokázať, že sa lietadlo zaobíde bez fosílneho paliva, ako aj propagovať využitie tzv. čistých technológií. Lietadlo dosahuje rýchlosť od 50 do 100 kilometrov za hodinu. Má vyše 17-tisíc solárnych článkov a vysokovýkonné batérie, ktoré dokážu akumulovať energiu aj na let počas noci.

Foto: arhív
Foto: arhív