Úvod Z DOMOVA Fico k PVV: Premiér nie je spôsobilý na svoju funkciu

Fico k PVV: Premiér nie je spôsobilý na svoju funkciu

Eduard Heger. (Foto: TASR)

Premiér Eduard Heger nie je pripravený ani spôsobilý na svoju funkciu. Svedčí o tom aj jeho bezduché vyjadrenie k programovému vyhláseniu vlády (PVV) v Národnej rade SR. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico na mediálnom brífingu po hlasovaní o dôvere vláde.

Kritizoval, že plénum odmietlo uznesenie Smeru-SD k vládnemu programu. Strana preto plánuje v blízkej dobe predložiť do parlamentu správu s dôkazmi potvrdzujúcimi súvis medzi obeťami ochorenia COVID-19 a nečinnosťou vlády či plošným testovaním.

Fico zároveň informoval, že podali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, ktorá podľa zistení strany cez rodinnú firmu okráda ľudí. PVV nepodporili v NR SR ani nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

„Ani v jedinom odseku PVV vláda nezaujala postoj k viac ako 11.700 obetiam covidu,“ upozornil Fico. Kabinet si podľa neho nevšimol, že posledný rok tu bola pandémia s katastrofálnymi dôsledkami aj výsledkami vlády.

Strana tiež nie je spokojná s tým, že vládny program nereaguje na nové javy vo verejných financiách. Tvrdí, že nemožno odignorovať zvýšenie deficitu vo verejných financiách ani nárast verejného dlhu. Dodal, že kabinet nereaguje ani na rast nezamestnanosti a pokles rastu zamestnanosti.

PVV označil Fico za neaktuálne, pretože nereaguje na tie najpodstatnejšie otázky, napríklad oživenie cestovného ruchu, gastrosektora, na otázky o investíciách do poľnohospodárstva, problémy v školstve a podobne.

„Vládna koalícia mala šancu na reparát, ale nezvládla skúšku ani v opravnom termíne. Tak ako pred rokom, ani teraz programové vyhlásenie vlády nijakým spôsobom nezohľadňuje pandémiu a jej obrovské dôsledky v zdravotníckej, ekonomickej a sociálnej oblasti,“ reagoval na vládny program Pellegrini.

Za rok podľa neho koalícia pri riadení štátu jednoznačne zlyhala. Za symbol kabinetu označil chaos, vzájomné spory, škrty v sociálnej oblasti, nedostatočnú pomoc ekonomike a medzinárodnú hanbu pre SR. Za PVV, a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 89 členov snemovne zo 144 prítomných, proti bolo 55 poslancov. Potrebných bolo minimálne 76 hlasov.