Úvod ZO ZAHRANIČIA Gatesovci sa po 27 rokoch rozvádzajú. V spoločnej nadácii budú pracovať ďalej

Gatesovci sa po 27 rokoch rozvádzajú. V spoločnej nadácii budú pracovať ďalej

Bill a Melinda Gatesovci. (Foto: archív)

Americký miliardár, filantrop a spoluzakladateľ a dlhoročný šéf spoločnosti Microsoft Bill Gates (65) a Melinda Gatesová (56) sa po 27 rokoch manželstva rozvádzajú. Pár to oznámil v spoločnom vyhlásení na sociálnej sieti s tým, že obaja budú naďalej pracovať v ich spoločnej nadácii.

„S Billom sme za tie roky prežili ťažké chvíle. Niekoľkokrát som sa zastavila a sama seba sa pýtala, či taký život vôbec môžem zvládnuť. Netušil, ako skĺbiť manželské a rodinné povinnosti s prácou, pretože práca uňho bola prioritou.

Trvalo roky, kým som ho naučila, ako nájsť medzi rodinou a prácou určitú rovnováhu,“ povedala o manželovi Gatesová v roku 2019 s tým, že po narodení detí sa tiež cítila osamotená.

Manželia spoločne spravovali Nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov. Jedna z najbohatších charitatívnych organizácií na svete mala v náplne činnosti predovšetkým boj s chorobami v krajinách tretieho sveta.

V súčasnosti sa nadácia angažuje predovšetkým v boji s pandémiou choroby COVID-19 a vývoju vakcín proti koronavírusu, na ktorý venovali 305 miliónov dolárov. Gatesovci tiež významne financovali Svetovú zdravotnícku organizáciu.

Od roku 1987 je Gates zaraďovaný do rebríčka najbohatších ľudí sveta, ktorý pravidelne zverejňuje časopis Forbes. Medzi rokmi 1995 až 2017 mu opakovane patrila prvá priečka. Tento rok skončil Gates na treťom mieste s odhadovaným majetkom 132 miliárd dolárov za Elonom Muskom a Jeffom Bezosom.

V roku 2010 Bill Gates spolu s ďalším miliardárom Warrenom Buffetom prišli s kampaňou Giving Pledge. Zaviazali sa, že venujú väčšinu svojho majetku na charitu. Viac ako tri štvrtiny amerických miliardárov, ktorí sa k ich záväzku následne pripojili. Avšak podľa novej štúdie z minulého roka v poslednom desaťročí v skutočnosti podstatne zbohatli.