Úvod Z DOMOVA Fico: Kiska je plne v rukách svojich poradcov

Fico: Kiska je plne v rukách svojich poradcov

Foto: archív

Slovenská vláda bude teraz musieť naprávať škody, ktoré spôsobilo stretnutie prezidenta Andreja Kisku a tibetského duchovného dalajlámu. V relácií Rozhlasu a televízie Slovenska Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko to vyhlásil premiér Robert Fico.

Predseda vlády sa vrátil aj ku prezidentovej kritike na adresu Visegrádskej štvorky, ktorej podľa vlastných slov nerozumie. Kiska na samite prezidentov V4 povedal, že ešte nikdy nemala V4 v Európe taký zlý obraz. Fico s tým nesúhlasí.

„Je zaujímavé, že nikto s názorom pána prezidenta nesúhlasí. Ani jeho parteri z V4, ani my, premiéri. Je teda sedem ľudí hlúpych a jeden múdry, alebo je to inak?“ – opýtal sa Fico. Ako dodal, myslí si, že Kiska je plne v rukách svojich poradcov, „ktorí ho ťahajú do pekla“.

Foto: TASR
Foto: archív

„Ako prezident nemá zodpovednosť, veľmi ľahko sa mu rozpráva,“ pokračoval Fico s tým, že aj keď mu vždy záležalo na dobrých vzťahoch s ústavnými činiteľmi, tak ako má prezident niekedy potrebu vyjadriť sa, tak on má potrebu zareagovať. „Ja mám úplne iný názor na V4, je to priestor na ochranu našich záujmov,“ dodal Fico s tým, že ochrana národných záujmov je „svätou povinnosťou každého ústavného činiteľa“.

Podobne kriticky ako v prípade Visegrádskej skupiny sa Fico vyjadril aj k stretnutiu Kisku s dalajlámom. „My budeme teraz naprávať škody, ktoré boli napáchané. Ideme na stretnutie krajín strednej a východnej Európy a Číny, ktoré sa každoročne koná, a cítim obrovské ochladenie vzťahov. Tu už boli pripravené investície,“ povedal šéf slovenskej vlády s tým, že povinnosťou je chrániť národné záujmy a robiť si PR.