Úvod Zaujímavé Zariadenie, ktoré dokáže vyrobiť pitnú vodu zo vzduchu

Zariadenie, ktoré dokáže vyrobiť pitnú vodu zo vzduchu

Vizualizácia: archív

Vedeli ste, že až 2,2 miliardy ľudí nemá prístup k čistej pitnej vode? Alebo že ženy a malé detí v niektorých krajinách prežijú až šesť hodín denne zberom a nosením vody, ktorá je navyše znečistená, len aby ich rodina mala aké-také zásoby tejto pre život nevyhnutnej tekutiny.

Jedinečné riešenie pre všetky tieto regióny by mohlo byť nové zariadenie Water Seer, ktoré má schopnosť zabezpečiť dostatok pitnej vody pre ľudí žijúcich v oblastiach s jej nedostatkom. Zariadenie pracujúce na jednoduchom princípe kondenzácie je výsledkom vedeckého bádania vedcov z VICI-Labs, UC Berkeleya asociácie National Peace Corps Association.

Vizualizácia: archív
Vizualizácia: archív

Zariadenie je momentálne v režime testov no na „výrobu“ vody toho nepotrebuje veľa. Stačí ho zakopať približne 2 metre do zeme tak, aby sa kovové časti dostatočne vychladili. Veterné turbíny naháňajú zvyčajne teplý vzduch do kondenzačnej komory, kde sa ochladzuje a vodná para kondenzuje.

Takto vzniknutá voda jednoducho stečie po stene komory do zásobníka pod zemou, odkiaľ sa za pomoci pumpy vyčerpá znova nad zemský povrch. Za 24 hodín tak dokáže vyrobiť aj 40 litrov vody ako napríklad počas testov v San Franciscu. Zariadenie dokáže pracovať nepretržite, a to aj keď vonku práve nefúka vietor.

Takto získaná voda sa následne destiluje vďaka čomu je na konci procesu čistejšia ako bežne tečúca voda z vodovodných kohútikoch. Prototyp tohto zariadenia je momentálne prezentovaný v rámci kampane Indiegogo. Za každý jeden kúpený kus tohto zariadenia bude rovnako jeden kus darovaný rodinám v rozvojových krajinách.

Výroba vody zo vzduchu: