Úvod Z DOMOVA Fico Lipšicovi: Ste hanbou právneho štátu. Nikdy ste sa nemali stať špeciálnym...

Fico Lipšicovi: Ste hanbou právneho štátu. Nikdy ste sa nemali stať špeciálnym prokurátorom

Robert Fico a Daniel Lipšic. (Fotomontáž: archív)

Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico označil špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica za najväčší problém právneho štátu. Počas diskusie k správe o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) kritizoval aj viacerých prokurátorov, ktorí podľa neho kryjú zločiny. Lipšic ich činnosť obhajoval. Označil ich za profesionálov, ktorí zasvätili život boju za spravodlivosť.

„Vyvinieme všetko úsilie na pôde NR SR a rovnako vyvinieme všetky potrebné iniciatívy smerom k orgánom činným v trestnom konaní, aby ste odišli z ÚŠP s veľkou hanbou, lebo ste hanbou právneho štátu. Nemáte tam čo robiť. Nikdy ste sa nemali stať špeciálnym prokurátorom,“ povedal Fico Lipšicovi počas diskusie k správe o činnosti ÚŠP.

Hovoril o odsúdení Lipšica za usmrtenie chodca na priechode pre chodcov či o podvodne získanej bezpečnostnej previerke. Lipšica sa opýtal, prečo úrad nevyšetruje aj podozrenia z čias, keď on riadil rezort vnútra či podozrenia o úplatkoch pre ministra Romana Mikulca. „Plníte úlohy Matoviča, likvidujete opozíciu, ste jeden nenávistný politik,“ adresoval Fico ostré slová Lipšicovi.

Šéf ÚŠP sa poďakoval kolegom z úradu, ktorí napriek enormnému počtu prípadov a tlaku vytrvali a robia svoju prácu v zmysle zákona. Poukázal na zámer, aby nikto na Slovensku nestál nad zákonom. Skonštatoval, že rok 2021 bol pre úrad hektický.

„Nápad vecí je enormný. Sú to mnohé zložité veci, nielen tie medializované, práve naopak, 90 percent je nemedializovaných,“ povedal. Podotkol, že aktuálne sa zintenzívnili snahy o novelu Trestného zákona, ktoré tu 17 rokov neboli. Vidí za tým vyšetrovania a pojednávania s vplyvnými osobami z verejného života. Hovorí o varovných signáloch.

Nezaradený poslanec zo strany Za ľudí Juraj Šeliga kritizoval opozíciu za útoky na ÚŠP a slová o mafii rozkladajúcej právny štát. Dodal, že niektorí odsúdení používajú svojich priateľov v politike ako buldozér, menoval pritom Fica.

„Je tu obrovské riziko a obrovská snaha zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry, lebo stúpa ľuďom na otlaky. Stále sa ho nepodarilo ovládnuť a podriadiť Generálnej prokuratúre, hoci tie snahy sú enormné,“ tvrdí Šeliga.