Úvod Z DOMOVA Fico: NATO chce priamo zasiahnuť do predvolebnej kampane na Slovensku

Fico: NATO chce priamo zasiahnuť do predvolebnej kampane na Slovensku

Fotomontáž: archív

Strana Smer-SSD kritizuje mediálnu kampaň, ktorú má na Slovensku organizovať Severoatlantická aliancia. Jej cieľom je podľa šéfa strany Roberta Fica zvýšiť počet Slovákov, podporujúcich vojenskú pomoc Ukrajine a tiež zvýšiť podporu pre NATO.

Fico to považuje za priamy zásah do predvolebnej kampane na poškodenie opozície. Smer-SD rešpektuje členstvo SR v NATO a plnenie našich záväzkov, no pýta sa, prečo chce NATO meniť názory na vojenskú pomoc Ukrajine.

NATO chce tiež podľa Fica kampaňou zvýšiť počet Slovákov, ktorí veria, že NATO je spôsobilé a zaviazané poskytnúť bezpečnosť SR a zvýšiť počet ľudí, ktorí spájajú bezpečnosť Slovenska s Ukrajinou ako suverénnym a nezávislým štátom.

Smer-SSD nemá problém s tým, aby aliancia propagovala na na území Slovenskej republiky svoju činnosť, kritizuje však snahu rozšíriť počet Slovákov, ktorí by podporovali vojenskú pomoc Ukrajine.

Kampaň má byť podľa jeho slov určená pre ľudí vo vekovej a vzdelanostnej kategórii, ktorá kopíruje voličov Smeru-SSD. Žiada, aby NATO zrušilo verejné obstarávanie na túto kampaň, alebo aby ju odložilo na obdobie po septembrových parlamentných voľbách.

Pripomenul, že viacerí aktéri vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej spomínajú obavy so šírenia dezinformácií na Slovensku. Pýta sa preto, či je kampaň Severoatlantickej aliancie zameraná na občanov Slovenskej republiky odpoveďou na tieto obavy. Fico tvrdí, že vojenská pomoc Ukrajine spôsobuje ďalšie nešťastie a treba pristúpiť k mierovým rokovaniam.