Úvod Z DOMOVA Fico o dôsledkoch sankcií: Slovenská vláda musí Zelenskému povedať “Stačilo!”

Fico o dôsledkoch sankcií: Slovenská vláda musí Zelenskému povedať “Stačilo!”

Robert Fico a Boris Kollár v štúdiu televízie TA3. (Reprofoto: archív)

Šéf strany Smer-SD Robert Fico si myslí, že Richard Sulík „neuteká“ z vlády pre konflikt s Igorom Matovičom. „Je pravdou, že nás čakajú ťažké časy,“ uviedol v diskusnej relácii televízie TA3 predseda hnutia Sme rodina a šéf parlamentu Boris Kollár.

„Je pravdou, že nás čakajú ťažké časy. Ak nebudeme môcť prijímať zákony a vládnuť, tak nebudeme môcť pomôcť občanom,“ pokračoval Kollár. „Máme tu dve egá – konflikt medzi SaS a OĽaNO – a ani jeden nechce ustúpiť, problémom je to, že v septembri sa ocitneme v menšinovej vláde,“ myslí si o koaličnej kríze šéf hnutia Sme rodina.

„Nech sa aj pozabíjajú, mne je to úplne jedno. Nech Matovič vyskočí z psychiatrickej liečebne a Sulík nech sa ufetuje,“ odpovedal Fico na otázku o vývoji koaličnej krízy. Predseda Smeru si myslí, že minister hospodárstva a šéf strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík „neuteká“ z vlády pre konflikt s predsedom hnutia OĽaNO Igorom Matovičom, ale preto, že sa bojí zdražovania.

„Ja mám pocit, že som už na nejakej psychiatrii. Ak naša vláda nezačne okamžite riešiť problém elektriny, plynu a potravín, tak ľudia nebudú mať z čoho platiť. Nesmieme sa zbaviť zodpovednosti,“ uviedol Boris Kollár s tým, že je za zachovanie štvorkoalície.

Fico vidí dve možnosti: “Bude sa tu potácať menšinová vláda, ktorá nebude schopná príjímať nijaké rozhodnutia a nebudú hlasy na jej odvolanie. Druhý variant sú predčasné parlamentné voľby.“ Zároveň potvrdil, že Smer-SD za referendum o predčasných voľbách vyzbieral už 380-tisíc podpisov.

Kollár si myslí, že v Ústave SR by mala byť úprava, ktorá by dovolila legálne skrátiť volebné obdobie. „Sme raritou vo svete, pretože sme asi jediná krajina v demokratickom svete, v ktorej nie je možné vyvolať predčasné parlamentné voľby,“ povedal Fico.

Šéf Smeru vyhlásil, že prezidentka SR Zuzana Čaputová urobí všetko pre udržanie súčasnej vlády, reagoval tak na jej rozhodnutie, že sa vo veci referendovej otázky obráti na Ústavný súd SR. „Prezidentka nechce referendum 29. októbra, pretože vie, že by bolo úspešné,“ uviedol Fico a dodal, že “krajina je v totálnom rozpade, máme tu hlbokú krízu”.

Obaja politici hovorili aj o zhoršujúcej sa energetickej kríze v súvislosti s konfliktom na Ukrajine a protiruskými sankciami EÚ. “Ideme do najťažšieho obdobia a ideme sa vediť, kto bude kde sedieť. Potrebujeme pomôcť ľuďom, potrebujeme vyriešiť cenu energií, aby nemuseli v zime mrznúť a aby mali na jedlo a základné životné potreby,” zdôraznil Kollár.

Fico upozornil na “paniku” súčasných vládnych predstaviteľov v súvislosti s nedávnym nedostatkom ruskej ropy, ktorej tok zastavila ukrajinská strana. “Veď slovenská vláda nezmyselne zahlasovala za trvalé odpojenie sa od ruskej ropy v situácii, keď sme od nej na sto percent závislí. Potom sa jeden deň nedostaneme k ruskej rope a zrazu všetci vyplakávajú.

Vláda Slovenskej republiky musí Zelenskému povedať ‘Stačilo!’ Zelenskyj nás už nemôže tlačiť do ďalších nezmyslov. Som proti tomu, aby sa prijímali protiruské sankcie, pretože nefungujú a poškodzujú len nás.

Pri zastavení ropy chcel Zelenskyj ukázať ako ďaleko môže zájsť, mal to od niekoho posvätené. Ako hlúpi barani sledujeme americké zájmy na Ukrajine a sami sa poškodzujeme. Prijatie protiruských sankcií najviac poškodilo východnú časť EÚ a najmä Slovensko. Aj preto máme obrovské problémy s infláciou, zdražovaním a prakticky so všetkým,” uzavrel predseda Smeru.