Úvod ZO ZAHRANIČIA Florida zakázala transrodovú terapiu detí a využívanie verejných WC podľa vlastného uváženia

Florida zakázala transrodovú terapiu detí a využívanie verejných WC podľa vlastného uváženia

Foto: archív

Guvernér amerického štátu Florida Ron DeSantis, ktorý sa zrejme bude uchádzať o nomináciu Republikánskej strany do budúcoročných prezidentských volieb, podpísal zákony zakazujúce terapiu zameranú na zmenu pohlavia detí a tiež takzvané drag show v školách.

Školy sa od júla tohto roku takisto nebudú môcť pýtať žiakov, v akom rode si želajú byť oslovovaní. Ľudia okrem toho nebudú smieť využívať verejné mužské alebo ženské toalety podľa vlastného uváženia.

Proti zákonom protestovala Demokratická strana a pred floridským Kapitolom proti nim demonštrovali aj LGBTI aktivisti. Republikáni však majú v oboch komorách zákonodarného zboru pohodlnú väčšinu, a tak zákony prednedávnom bez ťažkostí schválili.

„Je smutné, že tu vôbec máme takéto diskusie,“ vyhlásil v prejave DeSantis. Za ním bol nápis: „Nechajme deti, aby boli deťmi.“ Medicínske zákroky zamerané na zmenu pohlavia u detí nazval mrzačením, čo kritizovali liberálne združenia ako „falošný naratív“. Nové zákony na Floride takisto zastavujú štátne financovanie terapie zameranej na zmenu pohlavia u dospelých.