Úvod Z DOMOVA Kočnera v prípade Kuciak oslobodili. Kušnírová vulgárne nadávala, Čaputová je sklamaná

Kočnera v prípade Kuciak oslobodili. Kušnírová vulgárne nadávala, Čaputová je sklamaná

Marián Kočner. (Foto: archív)

Podnikateľa Mariána Kočnera oslobodili spod obžaloby v prípade objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka i v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Obžalovanú Alenu Zsuzsovú senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku uznal za vinnú, dostala súhrnný 25-ročný trest väzenia. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. O odvolaniach bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

„Nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný Marián Kočner,” povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová k oslobodzujúcemu verdiktu v prípade Kuciakovej vraždy. Rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov dvoch k jednému.

„Vykonané dôkazy musia jednoznačne a s najvyšším stupňom istoty preukazovať, že práve obžalovaný je tou osobou, ktorá skutok spáchala,“ zdôraznila Sabová. Dodala, že akékoľvek rozumné pochybnosti o vine je potrebné vykladať v prospech obžalovaného. Vina Aleny Zsuzsovej a Dušana Kracinu bola podľa jej slov dokázaná priamymi a nepriamymi dôkazmi.

„V prejednávanej trestnej veci boli dané také dôvodné pochybnosti, ktoré po nestrannom zhodnotení všetkých skutočností vyplývajúcich z dostupných dôkazov nesmerovali u všetkých zákonných sudcov k ustálenému presvedčeniu o vine obžalovaného Mariána Kočnera,” doplnila predsedníčka senátu.

Alena Zsuzsová bola podľa senátu emočne, materiálne a finančne závislá od Mariána Kočnera. Motívom obžalovanej na objednanie vrážd novinára a prokurátorov Maroša Žilinku a Petra Šufliarskeho mala byť preto obava zo straty finančných a iných materiálnych plnení z jeho strany.

Obžalovanú Alenu Zsuzsovú súd uznal za vinnú i za trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Okrem 25-ročného súhrnného trestu, ktorý má absolvovať v ústave s najprísnejším stupňom stráženia, dostala tiež trojročný ochranný dohľad a povinnosť nahradiť Kuciakovcom nemajetkovú ujmu v celkovej výške 160.000 eur.

V kauze prípravy Žilinkovej vraždy senát odsúdil aj obžalovaného Dušana Kracinu. Uložil mu nepodmienečný osemročný trest odňatia slobody, ktorý si má odpykať v ústave so stredným stupňom stráženia. Dostal aj dvojročný ochranný dohľad a povinnosť absolvovať ochranné psychiatrické liečenie pre patologické hráčstvo.

Obžalovaného Darka Dragiča súd oslobodil spod obžaloby a prepustil ho aj z väzby na slobodu. Tieto rozhodnutia prijal senát jednohlasne. Obžalovaní boli zároveň oslobodení spod obžaloby týkajúcej sa prípravy vraždy vtedajšieho advokáta Daniela Lipšica. „Nebolo dokázané, že sa stal skutok na škodu Daniela Lipšica,“ priblížila predsedníčka senátu.

Rodiny zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nerozumejú verdiktu súdu v prípade ich vraždy. Súdnu sieň opustili ešte počas vyhlasovania rozsudku, ktorým ŠTS spod obžaloby oslobodil podnikateľa Mariána Kočnera.

„Absolútne nechápem. Zsuzsová odsúdená, Kočner nevinný,“ povedal otec Jána Kuciaka. „Fuj nášmu súdnictvu,“ povedala matka Martiny Kušnírovej a dodala zopár vulgárnych nadávok. Kuciakovci sa podľa vlastných vyjadrení proti rozsudku odvolajú. „To nemôže takto zostať,“ povedal Kuciakov otec.

Obhajca Mariána Kočnera Marek Para hovoril po oslobodení jeho klienta spod obžaloby o slabých dôkazoch. „Vnímame rozsudok ako oslobodzujúci, bude odvolacie konanie, takže sme zdržanliví, ale jednoznačne tvrdíme, že dôkazy sú v jeho prospech,“ uviedol Para.

Ako pokračoval, ide o výsledok slabých dôkazov, na ktoré upozorňovali, ako aj toho, že prokuratúra obišla mnohé fakty. Kritizoval prokurátorov za ich mediálne vyjadrenia a mediálny tlak. Už v záverečnej reči uviedol, že Kočner nemal motív objednávať si vraždy, z ktorých je obžalovaný.

Obžalova je pritom podľa neho založená len na nepriamom dôkaze, konkrétne na výpovedi Zoltána Andruskóa. „Cieľom výpovede Andruskóa je zabezpečiť si beztrestnosť a získať benefity,“tvrdí Para. Doplnil, že výpovede kľúčového svedka nenesú znaky logiky ani konzistentnosti.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová je z rozsudku v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka sklamaná a prekvapená. Doplnila, že treba počkať na odôvodnenie rozhodnutia a následne aj na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.