Úvod Politika Francúzsko na vybraných miestach zakáže protesty žltých viest

Francúzsko na vybraných miestach zakáže protesty žltých viest

Foto: archív

Francúzsky premiér Édouard Philippe oznámil, že vláda zakáže protesty hnutia tzv. žltých viest na niektorých uliciach Paríža, Bordeaux a Toulouse po tom, ako ich demonštranti z tohto hnutia opakovane poškodili. Philippe vyhlásil, že zákaz bude mať časovo neohraničenú platnosť a bude sa vzťahovať na tie časti miest, ktoré boli protestmi najviac zasiahnuté.

Toto rozhodnutie premiér oznámil po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a vrcholnými predstaviteľmi bezpečnostných zložiek, ktorého cieľom bolo zabrániť opakovaniu násilia z nedávnych dní. Niektorí demonštranti vtedy založili niekoľko nebezpečných požiarov, vydrancovali luxusné obchody a napadli políciu v okolí triedy Champs-Élysées.

Philippe pri tejto príležitosti taktiež oznámil, že doterajšieho šéfa parížskej polície Michela Delpuecha nahradí šéf prefektúry Didier Lallement. Násilie počas protestov žltých viest odsúdila podľa svojho hovorcu aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá ho označila za hrôzostrašné.

Hnutie žltých viest sa sformovalo vo Francúzsku vlani v novembri, pôvodne ako protesty proti plánovanému zdražovaniu pohonných hmôt. Účasť na demonštráciách sa vtedy odhadovala až na 300-tisíc ľudí. V súčasnosti sa žlté vesty profilujú ako oponenti reforiem Macronovej vlády.