Úvod Z DOMOVA Generálna prokuratúra zrušila obvinenie Michala Havrana. Poskytla aj vysvetlenie

Generálna prokuratúra zrušila obvinenie Michala Havrana. Poskytla aj vysvetlenie

Michal Havran. (Foto: archív)

Generálna prokuratúra zrušila obvinenie spisovateľa Michala Havrana, ktorý bol stíhaný v súvislosti s prečinom hanobenia národa, rasy a presvedčenia za článok na adresu známeho farára Mariána Kuffu. Podľa prokuratúry ide o len o odvetnú reakciu, ktorá by v slobodnej spoločnosti mala v médiách existovať.

Publicista Michal Havran bol obvinený pre svoj článku “Pošlite Kuffu do cirkusu”, zverejnenému 27. júna 2018 v denníku SME. V ňom sa o Kuffovi vyjadril, že pôsobí ako “vyšinutý metafyzický predátor, ktorý nenávidí svet, nenávidí ľudské spoločenstvo, štylizuje sa do polohy Jána Krstiteľa”.

Časť verejnosti liberálneho teológa a moderátora diskusnej relácie obvinila z urážania kresťanov. Podľa spisovateľa išlo z pohľadu žánru o pamflet, ktorého súčasťou je irónia.

Advokátska kancelária Jána Čarnogurského ml. naňho v tejto veci podala trestné oznámenie. Na základe toho začala NAKA voči Havranovi trestné stíhanie pre prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia podľa § 423 Trestného zákona a pre prečin ohovárania podľa § 373 Trestného zákona.

Do prípadu vstúpila Generálna prokuratúra SR, ktorá zrušila uznesenie o zamietnutí Havranovej sťažnosti, ale aj o samotnom obvinení. Zároveň zakázala vyšetrovateľovi pokračovať v prípade, čo naznačuje, že zrejme bude zrušené aj samotné stíhanie vo veci.

Námestník generálnej prokuratúry Jozef Szabó píše, že “článok obvineného (Havrana) možno vnímať ako prejav jeho rozhorčenia a odvetnú reakciu na verejné vystupovanie poškodeného (Kuffu), ktorý je verejne známou osobou”.

Nejde podľa neho o útok proti všetkým kresťanom. Pre denník SME ďalej uviedol, že médiá by v modernej spoločnosti mali poskytovať priestor pre debatu ľudí s odlišnými názormi.