Úvod Spoločnosť Google čelí kritike pre nepovolené zhromažďovanie údajov

Google čelí kritike pre nepovolené zhromažďovanie údajov

Foto: archív

Google čelí čoraz väčšej kritike za to, že zbiera neprimerané množstvo údajov o používateľoch mobilných telefónov využívajúcich jeho aplikácie. V nedávno zverejnenej štúdii spoločnosti Digital Content Next sa napríklad uvádza, že telefón s Androidom, ktorý sa ani nepohol, na pozadí s aktívnym vyhľadávačom Chrome v priebehu 24 hodín zaslal firme 340-krát údaje o zemepisnej polohe.

Údaje o polohe mobilných telefónov ukladá aj v prípadoch, keď sa tomu používatelia zmenou nastavenia snažia predísť. Taký je záver vyšetrovania agentúry AP. Google podľa AP v informáciách o nastavení sledovania polohy klame. V používateľoch totiž pôvodne vyvolal dojem, že sa nijaké údaje o polohe nezaznamenávajú, keď sa deaktivuje funkcia časová os (Timeline).

Aj s pozastavenou históriou pohybu však niektoré aplikácie, ako je vyhľadávanie alebo mapy, automaticky ukladajú dáta o polohe s časovým údajom. Nevyžiadané uchovávanie histórie pohybu sa môže vzťahovať na dve miliardy užívateľov telefónov s operačným systémom Android, ale aj na státisíce majiteľov iPhonov s aplikáciami Googlu.

Foto: archív

Analýza tiež ukázala, že Google anonymne zozbierané údaje dokáže spojiť s osobnými údajmi používateľov, ako uviedol profesor Douglas Schmidt z Vanderbilt University. Google označil štúdiu za zavádzajúcu. Zhotovil ju totiž človek, ktorý má v súdnom spore medzi Google a Oracle vystupovať ako svedok špecialistu na firemný softvér Oracle.

Organizácia EPIC (Electronic Privacy Information Center) už upozornila federálnu komisiu pre obchod FTC, že Google podľa nej porušil nariadenia týkajúce sa ochrany údajov z roku 2011, a žiada z toho vyvodiť dôsledky.

Google teraz hrozí hromadná žaloba pre zavádzanie používateľov a narušenie ich súkromia. Koncern má 21 dní, aby na obvinenia reagoval. Za žalobou stojí právnická kancelária Lieff Cabraser Heimann & Bernstein, ktorá už žalovala aj iné veľké koncerny, napríklad Volkswagen pre manipuláciu s emisiami.