Úvod Z DOMOVA Grendel: Kotlebovi zanikol mandát poslanca, zaniká aj klub ĽSNS

Grendel: Kotlebovi zanikol mandát poslanca, zaniká aj klub ĽSNS

Marian Kotleba. (Foto: archív)

Predseda ĽSNS Marian Kotleba prišiel o mandát poslanca Národnej rady SR, a tým zaniká aj poslanecký klub ĽSNS. Na sociálnej sieti o tom informoval podpredseda parlamentu Gábor Grendel, ktorý podpísal rozhodnutie v zastúpení predsedu NR SR Borisa Kollára.

Grendel uviedol, že odsúdením za úmyselný trestný čin Kotleba v zmysle Ústavy SR prišiel o mandát. „Do momentu zloženia sľubu jeho náhradníčky tak poslanecký klub ĽSNS nemá zákonom predpísaný počet poslancov potrebný na ďalšiu existenciu poslaneckého klubu. Jeho kolegovia sa stávajú nezaradenými poslancami,“ oznámil podpredseda NR SR.

Z rozhodnutia zverejneného na webe parlamentu vyplýva, že do NR SR doručili oznámenie o právoplatnosti rozsudku Najvyššieho súdu SR za úmyselný trestný čin z 5. apríla v trestnej veci Mariana Kotlebu.

V rozhodnutí sa píše, že podľa ústavy mandát poslanca zaniká dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin, „a teda mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky Mariana Kotlebu zaniká dňom 5. apríla 2022“.

Odchodom Kotlebu má klub ĽSNS sedem poslancov, a teda nespĺňa minimálny stanovený počet členov poslaneckého klubu. Klub poslancov musí mať podľa rokovacieho poriadku NR SR najmenej osem členov.

Náhradníčkou za Kotlebu má byť bývalá predsedníčka Národnej koalície Slavěna Vorobelová, ktorá v roku 2020 figurovala na volebnej kandidátke ĽSNS. Novinárom povedala, že poslanecký mandát si bude uplatňovať, no zatiaľ nevie, či bude súčasťou prípadného staronového klubu ĽSNS. Dodala, že to závisí od rokovaní.

Najvyšší súd SR 5. apríla odsúdil Kotlebu v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Kotleba si chce uplatňovať mandát napriek rozsudku. Ako totiž pripomenul, mandát poslanca podľa Ústavy SR zaniká „dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody“.

Šéf ĽSNS je preto presvedčený, že jeho mandát zostáva naďalej platný, je rozhodnutý ďalej si ho uplatňovať a zúčastní sa aj na najbližšej schôdzi parlamentu. „Ak je trest podmienečne odložený, účinok trestu v podobe straty mandátu poslanca NR SR nenastáva, mandát nepadá, čiže poslancovi zostáva,“ vyhlásil Kotleba.