Úvod Z DOMOVA Čaputová: Vláde už pripomínam mesiace, aby riešila rast cien

Čaputová: Vláde už pripomínam mesiace, aby riešila rast cien

Zuzana Čaputová. (Foto: archív)

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala vládu, aby urýchlene riešila pokračujúci rast cien. “Je najvyšší čas, aby vláda predstavila svoje riešenie,” uviedla na sociálnej sieti. Ekonómovia upozorňujú, že rast cien extrémne ohrozuje predovšetkým rozpočty nízkopríjmových domácností.

Na dvojcifernú medziročnú infláciu 10,4 percenta z marca upozornil Inštitút finančnej politiky MF SR. Situácia, ktorá začala v čase pandémie, sa počas konfliktu na Ukrajine prudko zhoršila. Takýto prudký nárast spotrebiteľských cien zaznamenáva Slovensko prvýkrát 22 rokoch. Najviac sa zvyšujú ceny energií, bývania a potravín.

„Za posledných pár mesiacov neprešiel hádam ani jeden týždeň, keď by som nutnosť vlády konať a pomôcť v tejto situácii občanom, najmä rodičom samoživiteľom, nízkopríjmovým dôchodcom či rodinám s viacerými deťmi, nepripomenula.

Povinnosť pomôcť opakovane, adresne a v dostatočnej výške tak, aby ľudia, ktorí už dnes žijú z ruky do úst, sa neprepadli ešte viac a neprišli aj o bývanie,“ napísala prezidentka na sociálnej sieti.

Dobrým nástrojom by podľa nej bola opakovaná adresná dávka – príspevok na bývanie – ktorá by pomohla s rastom cien bývania pre najviac zraniteľné skupiny a súčasne by „nespustila inflačnú špirálu ako neadresné opatrenia typu znižovanie DPH alebo plošné vyplácanie jednorazových príspevkov.“