Úvod Z DOMOVA Gröhling ohlásil otváranie vybraných škôl. V niektorých regiónoch to však nie je...

Gröhling ohlásil otváranie vybraných škôl. V niektorých regiónoch to však nie je isté

Foto: archív

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling pondelka 8. februára ohlásil otváranie vybraných škôl. Podľa jeho vyjadrenia sa otvoria materské školy, špeciálne školy a prvý stupeň základných škôl.

Do škôl sa od tohto dátumu budú môcť vrátiť aj žiaci končiacich ročníkov stredných škôl. Otvorené budú tiež základné umelecké školy na individuálnu výučbu, stredné zdravotnícke školy a ich internáty.

Testovanie mladších žiakov nebude povinné, no otestovaný musí byť jeden z ich rodičov a učitelia. Stredoškoláci sa pri návrate do školských lavíc budú rovnako musieť preukázať negatívnym testom, platí to aj pre personál SŠ.

Šéf rezortu školstva doplnil, že školy nemusia byť otvorené v pondelok, ale až po pretestovaní zamestnancov podľa možnosti zriaďovateľov a škôl. Tiež informoval, že podľa skúseností z prvého a druhého týždňa po otvorení možno príde k diskusii, či nepredĺžiť platnosť testu na osem a deväť dní.

Situácia v regiónoch sa podľa ministra líši a v prípade rozhodnutia regionálneho úradu verejného zdravotníctva a zhodnotenia nepriaznivej epidemiologickej situácie nemusí byť škola otvorená. „To znamená, že spúšťame do platnosti aj školský semafor, ktorý fungoval od začiatku roka.

Šéf rezortu takisto informoval, že školy si prostredníctvom okresných úradov už objednali 350.000 antigénových testov pre žiakov, rodičov a zamestnancov, ministerstvo bude preplácať päť eur na jedného testovaného.

Branislav Gröhling. (Foto: archív)

„Ak sa rodič rozhodne, že sa nebude testovať a dieťa nebude môcť nastúpiť do školy, ostáva v dištančnej forme, rodičom však nebude v tomto prípade preplácaná OČR,“ zdôraznil minister s tým, že nepredpokladá, že by takýchto prípadov bolo veľa vzhľadom na aktuálny tlak na otvorenie škôl aj zo strany rodičov.

Rodičia budú podpisovať čestné vyhlásenie, že majú negatívny test, a v prípade, že nebude pravdivé, budú podľa Gröhlinga niesť trestnoprávnu zodpovednosť. Minister pripomenul, že testovať sa nemusia deti do desiatich rokov. Testovanie žiakov kloktaním sa podľa ministra nedá zatiaľ spustiť, pretože by ho najprv musela schváliť vláda.

V súvislosti s očkovaním učiteľov povedal, že sa nachádzajú v siedmej fáze. Ako dodal, rezort školstva pripravuje informačnú kampaň, aby vysvetlili, prečo je dôležité sa očkovať. Učitelia by sa podľa Gröhlinga mohli počas mesiaca až dvoch dostať na rad s očkovaním. Ako dodal, približne do týždňa by mali mať k dispozícii vyše 100.000 respirátorov pre učiteľov.