Úvod ZO ZAHRANIČIA Hamas označil prímerie s Izraelom za svoje víťazstvo

Hamas označil prímerie s Izraelom za svoje víťazstvo

Foto: archív

Popredný politický líder Hamasu v pásme Gazy Chálil Hajja označil v prejave pred tisíckami Palestínčanov vyhlásenie prímeria medzi Izraelom a Hamasom za víťazstvo palestínskeho hnutia.

„Toto je eufória z víťazstva,“ povedal Hajja o prímerí. Prisľúbil tiež pomoc pri obnove obydlí zničených počas izraelských náletov. Izrael podľa Hajju nedokázal zničiť vojenskú infraštruktúru Hamasu vrátane siete podzemných tunelov, ktoré hnutie využíva.

Podmienky dohody o prímerí s Izraelom, sprostredkovanom Egyptom, neprezradil. Prímerie, ktoré sa okrem Hamasu týka aj Islamského džihádu – druhého najmocnejšieho politického zoskupenia v pásme Gazy – vstúpilo do platnosti v piatok v noci po medzinárodnom úsilí o deeskaláciu násilia.

Situácia na hraniciach medzi Izraelom a palestínskou enklávou sa prudko vyhrotila začiatkom mája. Zrážky medzi palestínskymi moslimami a izraelskou políciou, ktoré vypukli v súvislosti s hrozbou vysťahovania niekoľkých palestínskych rodín z predmestia Šajch Džarrá vo východnom Jeruzaleme, prerástli do vojenského konfliktu.

Podľa najnovších informácií bolo v Izraeli zabitých 12 ľudí, viac ako 50 utrpelo ťažké zranenia. Počet Palestínčanov zabitých pri odvetných izraelských náletoch a ostreľovaní dosiahol 233, vrátane 65 maloletých. Zranených bolo asi 1900 ľudí.