Úvod Z DOMOVA Hamran odmieta akúkoľvek politizáciu policajného zboru

Hamran odmieta akúkoľvek politizáciu policajného zboru

Foto: archív

Dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran odmieta akúkoľvek politizáciu zásahov polície v súvislosti s dodržiavaním pandemických opatrení. V tejto súvislosti pripomenul zásah proti záchranárom na proteste, proti poslancovi NR SR a lídrovi Smeru-SD Robertovi Ficovi či stíhanie v prípade jedného z bratislavských podnikov.

Zdôraznil, že núdzový stav nemožno porušovať ani vyzývať na jeho porušovanie. Policajný zbor (PZ) bude podľa jeho slov aj v budúcnosti zasahovať bez ohľadu na politickú príslušnosť aktérov. „Odmietame akékoľvek politické vplyvy na činnosť našich policajtov,“ vyhlásil Hamran.

Podľa neho musí polícia v demokratických krajinách konať nestranne, nezávisle a jednotliví policajti by mali postupovať zdržanlivo, aby nevznikali pochybnosti. Policajti podľa neho ukázali, že dokážu konať vo vzťahu ku komukoľvek.

V súvislosti so zásahom proti záchranárom pred parlamentom poznamenal, že polícia musela konať. „Keby nenarazili na policajtov pri porušovaní protipandemických opatrení, tak by som ako policajný prezident zlyhal a moji policajti tiež,“ podotkol s tým, že PZ musí dohliadať na dodržiavanie pravidiel.

Proti dvom organizátorom začali trestné stíhanie, no prokuratúra ho zrušila. Predpokladá, že prípad bude ďalej riešený ako priestupok. Hamran odmieta aj porušovanie ústavných práv poslanca NR SR pri zásahu voči Ficovi. Poslanec podľa neho nebol zadržaný v zmysle ustanovení, na základe ktorých treba súhlas parlamentu.

„Roberta Fica nestíhame za to, že sa zúčastnil na masovom zhromaždení, ale stíhame ho za to, že hromadne vyzýval na porušovanie dôležitej povinnosti uloženej zákonom,“ vysvetlil a podčiarkol, že platí núdzový stav i zákaz zhromažďovania sa. Ficova výzva na účasť na zhromaždení bola podľa Hamrana jasná.

Momentálne polícia čaká na rozhodnutie dozorového prokurátora, keďže bolo vznesené obvinenie z trestného činu podnecovania. Od vyhodnotenia prokuratúry bude podľa jeho slov závisieť aj postup polície pri obdobných prípadoch v budúcnosti.

Vo veci možného nedodržania opatrení jedným z bratislavských podnikov Hamran nevylúčil prípadné rozšírenie okruhu podozrivých. Potvrdil začatie trestného stíhania. Všetky tri spomínané prípady podľa Hamrana spája súvis s pandemickými opatreniami.