Úvod ZO ZAHRANIČIA Podľa šéfa WHO musí byť rok 2022 koncom pandémie

Podľa šéfa WHO musí byť rok 2022 koncom pandémie

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. (Foto: archív)

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus vyzýva svet, aby urobil všetko pre skončenie pandémie ochorenia COVID-19 v priebehu budúceho roka. Uviedol, že chápe túžbu ľudí prežiť záver roka s priateľmi a rodinou.

Na druhej strane sa však podľa jeho slov musíme teraz chrániť pred novým variantom omikron. Šíri sa vraj podstatne rýchlejšie ako variant delta a je pravdepodobné, že sa nakazia aj zaočkovaní ľudia, ale aj tí, ktorí covid už prekonali.

Vzhľadom na rýchly nárast počtu prípadov Tedros zdôraznil, že je lepšie zrušiť podujatia „teraz a oslavovať neskôr, ako oslavovať teraz a neskôr smútiť“. Ako tvrdí, pandémiu je možné zastaviť, ale bude si to vyžadovať použitie všetkých nástrojov – od vakcín až po nosenie rúšok a dodržiavanie bezpečných rozstupov.

Najdôležitejšie však podľa neho je skončiť globálnu nerovnosť v prístupe k vakcínam: „Ak máme v nasledujúcom roku ukončiť pandémiu, musíme skončiť s touto nespravodlivosťou.“ Nový variant omikron po prvý raz hlásili 24. novembra z Juhoafrickej republiky. Odvtedy ho zaznamenali v ďalších desiatkach krajín.