Úvod Z DOMOVA Heger naznačil, že je proti Kollárovmu zámeru zmeniť ústavu s cieľom vyhlásiť...

Heger naznačil, že je proti Kollárovmu zámeru zmeniť ústavu s cieľom vyhlásiť referendum

Eduard Heger. (Foto: archív)

Premiér Eduard Heger chce o prípadných zmenách Ústavy SR diskutovať, verí, že si predseda parlamentu Boris Kollár „nepostaví hlavu“. Referendum o predčasných voľbách, ktoré chcela iniciovať opozícia, je podľa neho dôkazom jej strachu z očisty.

„Ja veci riešim, budem diskutovať. Verím, že si hlavu nepostaví, že budeme mať súdnosť. Ústavný súd sa jasne vyjadril, sú tu nejaké možnosti, parlament má nejaké pravidlá, na základe ktorých môže predkladať a rokovať”.

Týmito slovami reagoval premiér na otázku novinárov, ako bude postupovať, ak si Kollár „postaví hlavu“ a bude chcieť v parlamente podporiť zmenu ústavy. Opozícia chcela referendom podľa Hegera dosiahnuť svoj návrat k moci.

Boris Kollár pred pár dňami avizoval, že chce presadiť zmenu legislatívy umožňujúcej vyhlásiť referendum. Ešte v júni však poslanci odmietli opozičný návrh zmeny ústavy k téme referenda.

Strana Za ľudí nevidí dôvod na zmenu ústavy. Hovorí, že ústava nie je trhací kalendár a jej zmeny nemôžu slúžiť na presadzovanie politických cieľov niektorých politikov. SaS považuje otázku za predčasnú, keďže podobný návrh z dielne opozície nedávno parlament odmietol.

Ústavný súd SR minulý týždeň rozhodol, že referendová otázka o skrátení volebného obdobia NR SR je protiústavná. Prezidentka Zuzana Čaputová na to reagovala tým, že by referendum vyhlásila, keby NR SR rozhodla o zmene ústavy.