Úvod Ľudia Herec džentlmen

Herec džentlmen

Foto: archív

Slovensko sa nedávno rozlúčilo s posledným velikánom herectva legendárnej povojnovej školy – Ladislavom Chudíkom. Herec džentlmen, ako ho nazývali jeho kolegovia, rodák zo stredoslovenského Hronca, prežil neuveriteľných 71 rokov na javisku.

Jeho posledné vystúpenie na scéne Slovenského národného divadla v inscenácii Tančiareň, ktorou sa definitívne rozlúčil s divákmi, sa uskutočnilo ešte v januári tohto roku, keď mal bezmála 91 rokov. Možno teda povedať, že zostal verný svojmu remeslu až do smrti.

Ladislav Chudík bol predstaviteľom moderného slovenského herectva v divadle aj vo filme. Svoj filmový krst absolvoval v prvom povojnovom celovečernom filme Varúj…! v roku 1946. Do jeho filmografie sa natrvalo zapísali postavy v ďalších slovenských filmoch – vo Vlčích dierach, v Piesni o sivom holubovi, ale najmä v snímke Kapitán Dabač, kde bravúrne stvárnil hlavného hrdinu.

Na divadelných doskách bol rovnako perfektný v inscenáciách hier svetových dramatikov. Mnohí diváci si pamätajú jeho herecký koncert v drámach ako Macbeth, Herodes a Herodias, Višňový sad, Biela nemoc, Bačova žena, Hamlet, Po páde…

Jeho životným omylom, ktorý neskôr oľutoval, bolo krátke účinkovanie v politike, keď sa po novembri 1989 na podnet VPN stal ministrom kultúry. Známy herec, na rozdiel od niektorých svojich kolegov z divadla, čoskoro pochopil, že jeho miesto je na divadelnej a nie na politickej scéne, ktorej nerozumel. Po štyroch mesiacoch v kresle ministra abdikoval na vlastnú žiadosť.

Ladislava Chudíka obdivovali diváci nielen na Slovensku, ale aj v Česku, kde sa preslávil ako sympatický doktor Sova v televíznom seriáli Nemocnica na kraji mesta. Najpopulárnejší seriál všetkých čias v socialistickom Československu ho však paradoxne obral o množstvo ďalších rolí, ktoré si už vo filme či televízii nezahral. Postava doktora Sovu ho totiž typovo „zaškatuľkovala“ a ponuky od režisérov sa už nesypali, ako predtým.

Chudík miloval české obecenstvo i Prahu a mal veľmi dobrý vzťah s českou hereckou elitou, veď s ňou prežil niekoľko mesiacov počas nakrúcania slávneho seriálu.

O to smutnejšie bolo konštatovanie, že na poslednú rozlúčku s ním neprišiel do historickej budovy SND ani jeden jeho český kolega. Poctu mu však vzdal početný zástup slovenských hercov a vďačných slovenských divákov.

V role svojho života: ako doktor Sova v legendárnom seriáli, ktorý ho preslávil aj za hranicami Československa. (Foto: archív)
V role svojho života: ako doktor Sova v legendárnom seriáli, ktorý ho preslávil aj za hranicami Československa. (Foto: archív)