Úvod Z DOMOVA Hladinu toxických nádrží v Predajnej znížili o 40 cm, štát tam vykonáva...

Hladinu toxických nádrží v Predajnej znížili o 40 cm, štát tam vykonáva geologický prieskum

Jedna z toxických gudrónových nádrží v katastri obce Predajná. (Foto: archív)

Z toxických gudrónových jám v katastri obce Predajná v okrese Brezno v uplynulých mesiacoch odčerpali 799.000 litrov vody. Tá bola po chemickom vyčistení dočistená v čistiarni odpadových vôd v obci Valaská. Informoval o tom riaditeľ úseku technicko-bezpečnostného dohľadu štátneho podniku Vodohospodárska výstavba Andrej Kasana.

„Pôvodne sme očakávali, že na zabránenie bezprostredného rizika preliatia koruny hrádze bude nevyhnutné odčerpať približne 20 centimetrov. Podarilo sa nám dosiahnuť takmer dvojnásobné množstvo zníženia hladiny,“ uviedol Kasana.

Ako dodal, v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom boli v okolí gudrónových jám vytvorené aj odtokové rigoly. Tie majú zabrániť tomu, aby sa hladina nádrží s toxickými gudrónmi po topení snehu či extrémnych zrážkach zvyšovala.

S odčerpávaním a čistením vôd z gudrónových jám začal podnik v apríli. V lokalite bude naďalej vykonávať výkon technicko-bezpečnostného dohľadu a riešenie environmentálnej záťaže bude pokračovať prieskumnými vrtmi Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra.

Ako povedal minister životného prostredia Ján Budaj, prieskumné vrty by sa mali realizovať v septembri. Pripomenul, že v minulosti musela byť predražená súťaž na riešenie problému s gudrónovými jamami v Predajnej zrušená. Ako dodal, vďaka zapojeniu inštitúcií v pôsobnosti envirorezortu náklady na čistenie vody z toxických skládok doposiaľ dosiahli približne 55.000 eur.

Minister skonštatoval, že skončením odčerpávania vôd z gudrónových jám v Predajnej sa riešenie environmentálnej záťaže ocitlo na križovatke a ďalší postup určia výsledky geologického prieskumu. “Keby sa malo odstrániť úplne všetko a ešte aj okraj zeminy, ktorý je bezpochyby kontaminovaný, to je ešte na dlhé roky a je to aj finančne náročné,“ dodal.

Nádrže s toxickým obsahom – kyslým kalom s vysokým podielom kyseliny sírovej, vznikajúcim pri spracovaní ropy – vznikli uskladnením odpadu z fabriky Petrochema Dubová v 60. a 70. rokoch 20. storočia. Okrem Predajnej sa ďalšie dve skládky gudrónov nachádzajú aj v areáli bývalej rafinérie v obci Nemecká.