Úvod ZO ZAHRANIČIA Holandské voľby vyhrala vlastenecká Strana slobody. Chce stop pre migrantov, odchod z...

Holandské voľby vyhrala vlastenecká Strana slobody. Chce stop pre migrantov, odchod z EÚ a deislamizáciu

Geert Wilders. (Foto: archív)

Vlastenecká Strana slobody (PVV), ktorá chce uzavrieť hranice pre všetkých imigrantov, zvažuje odchod krajiny z EÚ a deislamizáciu Holandska, sa stala víťazom holandských parlamentných volieb.

Strana získala 23,5 percenta hlasov, čím od roku 2021 zdvojnásobila svoju voličskú podporu. Podľa holandského prtálu DutchNews.nl ide o “šokujúci výsledok”, ktorý nebol predpokladaný.

„Holanďania budú opäť na prvom mieste. Holandsko má nádej. Tsunami utečencov a imigrantov bude obmedzené,“ vyhlásil šéf PVV Geert Wilders krátko po tom, ako jeho strana vyhrala voľby.

Dodal, že dosiahnutý výsledok je obrovskou zodpovednosťou a strana musí urobiť všetko, čo je v jej silách, aby sa naplnili nádeje obyvateľov Holandska, čo však predpokladá spoluprácu s ostatnými stranami. Podľa DutchNews.nl však Wilders môže čeliť neochote politických strán nepodporujúcich politiku presadzovanú PVV.

Aliancia Zelení/Strana práce vedená bývalým eurokomisárom Fransom Timmermansom získala 25 kresiel a doterajšia vládnuca strana, Ľudová strana za slobodu a demokraciu sa s 24 mandátmi ocitla na treťom mieste. Nová spoločenská zmluva, ktorú len pred tromi mesiacmi založil 49-ročný Pieter Omtzigt, získala 20 mandátov.

Veľkým prekvapením je prepad Strany poľnohospodárov, ktorá bola počas jesene považovaná za najväčšiu politickú silu – keď získala len sedem kresiel. Viac – deväť kresiel – dostala aj liberálna strana D66 a Kresťanskodemkratická výzva bude mať v parlamente len päť poslancov.

Vytvorenie vládnej koalície v Holandsku zvyčajne trvá niekoľko mesiacov. Posledná koalícia sa formovala deväť mesiacov a vydržala menej než dva roky. Pre víťaza volieb rokovania nebudú ľahké, lebo ako upozornil DutchNews.nl, Wilders nemá veľa potenciálnych spojencov na vytvorenie koaličného kabinetu, keďže zvyšné subjekty sa profilujú proeurópsky.

Timmermans hneď po zablahoželaní Wildersovi k víťazstvu zdôraznil, že bude obhajovať demokraciu a právny štát. Dodal, že v Holandsku sú si všetci občania rovní, nezávisle od ich pôvodu a etnicity.