Úvod Z DOMOVA Hrabko: Kolíková by mala voči sebe vyvodiť politickú zodpovednosť

Hrabko: Kolíková by mala voči sebe vyvodiť politickú zodpovednosť

Mária Kolíková. (Foto: archív)

Generálny prokurátor Maroš Žilinka informoval o rozbehnutí trestných konaní v kauze smrti bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského bez toho, aby by vopred predpokladal ich výsledok. Takýto prístup je podľa publicistu Juraja Hrabka predpokladom dôveryhodného vyšetrovania.

„Podľa mňa to generálny prokurátor ani nemohol urobiť inak. To by nebol generálny prokurátor na svojom mieste,“ reagoval publicista, ktorý považuje vyjadrenia Žilinku k tejto kauze za racionálne. Politici podľa neho často predbiehajú vývoj vyšetrovania a prichádzajú s vlastnými vysvetleniami. Nedostatok informácií okrem toho vyvoláva množstvo špekulácií.

Podľa Juraja Hrabka však mala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vyvodiť voči sebe politickú zodpovednosť bez ohľadu na výsledky vyšetrovania podobne, ako to urobil exminister obrany Juraj Liška po havárii vojenského lietadla pri Hejciach.

Samostatnú tému podľa publicistu predstavuje otázka, či je v poriadku legislatíva umožňujúca dlhodobo držať obvinených v kolúznej väzbe na samotkách: „Už sa debatuje o tom, aký je vlastne účel tejto väzby. Tu už narážame na Európsky dohovor o ľudských právach a state o mučení a týraní.“