Úvod Z DOMOVA Hrabko: V porovnaní so stranou Za ľudí sú PS/Spolu starí politici

Hrabko: V porovnaní so stranou Za ľudí sú PS/Spolu starí politici

Foto: archív

Hoci jednotlivé prieskumy politických preferencií môžu byť aj výrazne nepresné, trend posilňovania strany Andreja Kisku Za ľudí na úkor koalície Progresívne Slovensko/Spolu je podľa publicistu Juraja Hrabka uveriteľný. „Keby som to mal povedať jednoducho, tak poviem, že PS/Spolu sú už starí politici v porovnaní so stranou Za ľudí. Novinka vždy svojim spôsobom priťahuje,“ povedal Hrabko.

PS/Spolu podľa neho zaknihovalo prvé úspechy, z ich radov pochádza primátor Bratislavy Matúš Vallo, aj prezidentka Zuzana Čaputová. Ale časom prišli aj prvé kauzy. Michal Truban sa podľa Hrabka nedokázal dostatočne dobre vysporiadať s drogovými obvineniami a Miroslavovi Beblavému sa snaží Smer-SD vytvoriť imidž „gorilieho mláďaťa“, keďže v čase druhej vlády Mikuláša Dzurindu pôsobil na poste štátneho tajomníka.

„Už sa dostali do politického zápasu a dnes si už menej ľudí vie predstaviť napríklad to, že by bol premiérom pán Truban. Bez ohľadu na to, či to bola pravda alebo nebola, politicky na ňom už navždy ostane „prisatá“ kauza s drogami,“ povedal Hrabko.

„V takomto ovzduší Za ľudí nemusia robiť nejakú veľkú politiku, veď ju ani nerobia. Stačí, že sú. Ale ak by išiel Andrej Kiska nejako strmhlav hore, určite sa objavia nejaké veci týkajúce sa jeho daňových káuz,“ odhaduje publicista.