Úvod Z DOMOVA Hrnko: Ja som zradca? Nikomu som nesľúbil, že sa budem podieľať na...

Hrnko: Ja som zradca? Nikomu som nesľúbil, že sa budem podieľať na likvidácii SNS

Anton Hrnko. (Foto: Jana Birošová)

Podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Anton Hrnko na sociálnej sieti ohradil voči údajným obvineniam plynúcich z kruhov Andreja Danka o tom, že je zradca. Ako napísal, stranu spoluzakladal, požičal jej najviac peňazí, razil jej hlavné témy a opustil ju na celé roky až vtedy, keď nesúhlasil s masovou privatizáciou v 90. rokoch.

Nesúhlasí však ani s tézou, že zradca je Andrej Danko, pretože on ako vyprázdnený politik nemá čo zradiť. Ide vraj o politika, ktorý chce svoj neúspech pretaviť do eliminovania Slovenská národná strana.

Jednou z mediálne najzaujímavejších tém z diania v mimoparlamentnej SNS je momentálne prebiehajúci konflikt medzi Andrejom Dankom a Antonom Hrnkom. Najnovšie mala skupina okolo terajšieho lídra obviniť podpredsedu z toho, že je zradca.

Hrnko sa proti obvineniu bráni a tvrdí, že si nepamätá, že by niekomu sľúbil, že sa bude „podieľať na likvidácii Slovenskej národnej strany“. Svoju lojalitu k nej ilustruje aj na fakte, že medzi významné osobnosti jej dejín ho zradil aj Ján Slota, po ktorého prevzatí moci zo SNS odišiel.

„SNS som spoluzakladal v roku 1990. Nebolo to pre mňa ľahké, lebo už vtedy som bol známy historik a k SNS sa vtedy ostatné strany správali asi tak, ako sa dnes správajú ku kotlebovcom. Bol som to ja, ktorému sa podarilo zbaviť SNS tohto ódia, takže sme nakoniec boli strana, o ktorej podporu sa všeobecne mohli uchádzať aj strany z oficiálneho mainstreamu,“ ozrejmil politik.

Väzby s ňou podľa neho prerušil len pre rozpor s privatizačným charakterom vlády Vladimíra Mečiara, no stranu vraj ani v tom období nerozbil, a teda nezradil. „SNS ďalej fungovala a v spolupráci s HZDS a Združením robotníkov veselo bačovala dokonca vo vláde v rokoch 1994 – 1998. Ja som vtedy bol už v Demokratickej únii, a keď som videl, že je to tam ešte horšie ako v SNS, v roku 1998 som z vlastnej vôle odišiel z politiky,“ píše.

Foto: archív

Ako pokračoval, na začiatku 90. rokov bol tiež terčom šikany za to, že pôsobil v SNS a že ako prvý slovenský relevantný politik vyhlásil, že federáciu s Čechmi treba rozdeliť na dva samostatné suverénne štáty.

Po svojom sklamaní sa vraj do politiky vrátiť nechcel, pretože mal len pár rokov do dôchodku, no po trištvrte roku prehovárania súhlasil, keďže bol svedkom rečí o tom, že Andrej Danko sa dištancoval od Jána Slotu a chcel robiť národnú politiku čestne, odborne a slušne.

„Dnes Danko tvrdí, že urobil omyl, keď do strany vzal ‘geriatriu’, mysliac tým Jaroslava Pašku, Štefana Zelníka a moju maličkosť. Ja si zasa myslím, že keby tam tá ‘geriatria’ nebola, strana na čele s Andrejom Dankom by v posledných voľbách nedostala ani dve percentá,“ tvrdí Hrnko s tým, že vďačnosť mu vyjadrili aj voliči, a to tým, že v pomere k volebnému výsledku v roku 2016 dostal v týchto voľbách trojnásobný počet hlasov.

Ohradil sa aj proti tvrdeniam kritikov o tom, že sú za pád SNS spoluzodpovední aj iní členovia a že pred voľbami o problémoch mlčali. Ako napísal, nie je to pravda, len o nesúhlase nehovorili verejne.

Dokazuje to tvrdením, že jeho konflikty s Dankom začali ešte pred voľbami, keď ho upozornil na jeho problémovú slovenčinu. „Bol som prekvapený jeho reakciou, ktorú by som prirovnal k talibancovi, ktorému znesvätia proroka,“ konštatuje.

Do pozornosti dáva aj financovanie strany, do rozpočtu ktorej najviac peňazí vo forme pôžičky vložil pred februárovými voľbami on a najmenej samotný Danko, a to tiež údajne tesne pred uzatvorením transparentného účtu.

„Ako teda veril neskutočne dobrý predseda svojej strane? Chcel vôbec, aby prešla cez 3 percentá? Neviem, ale ak by neprešla, ja by som ostal na mizine. Požičal som jej všetky svoje peniaze. Pýtam sa teda všetkých tých ohováračov, koho a čo som zradil?“ opýtal Hrnko.

„No a ešte jedna vec. Možno považovať Andreja Danka za zradcu? Určite nie. On totižto nemá čo zradiť. Bol a je vyprázdnený. On len neuplatnil tradičné piliere SNS vo svojej politike. A na tom aj skončil. Je len neúspešný a zlyhavší politik, ktorý svoj neúspech chce pretaviť do absolútneho eliminovania SNS ako relevantnej politickej strany,“ pokračoval.

Ak mu to delegáti blížiaceho sa snemu strany snemu odobria, nie Hrnko bude tým zradcom princípov, na ktorých myšlienka Slovenskej národnej strany žila. Podľa politika zanikne z vôle tých, pre ktorých sú rôzne sľuby či nejaké misy šošovice viac ako národná myšlienka SNS.

Foto: archív