Úvod Z DOMOVA Novým predsedom KDH sa stal Milan Majerský, Hlinu za podpredsedu nezvolili

Novým predsedom KDH sa stal Milan Majerský, Hlinu za podpredsedu nezvolili

Milan Majerský. (Foto: archív)

Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) si zvolilo nového predsedu. Stal sa ním Milan Majerský. Rozhodli o tom delegáti na sneme hnutia v Ružomberku. Predsedovi Prešovského samosprávneho kraja a doterajšiemu podpredsedovi hnutia, odovzdalo svoj hlas 287 z 326 prítomných delegátov snemu.

Majerský, ktorý bol v hnutí jediným kandidátom na predsednícku funkciu, obsadí stoličku po Alojzovi Hlinovi, ktorý na najvyššiu pozíciu v hnutí rezignoval po neúspešných parlamentných voľbách.

„KDH bude prvou voľbou pre kresťanov a konzervatívne orientovaných voličov a nielen pre nich. Chceme predovšetkým stavať na odbornosti, KDH bude stranou odborníkov a s tímom expertov budeme pripravovať riešenia na aktuálne výzvy Slovenska.

Budeme bojovať za občana, ten bude stredobodom a cieľom nášho snaženia. Chceme, aby občan za svoje dane dostal spravodlivé a kvalitné služby,“ vyhlásil bezprostredne po svojom zvolení Majerský.

Nový šéf kresťanských demokratov sa netají víťaznými ambíciami. „Ponúkam KDH ambíciu víťazstva, ktorého pocit v celonárodnom meradle už dlhšie nepoznáme. Vieme víťaziť v obciach a mestách, ale bytostne potrebujeme zažiť tieto víťazstvá aj na celoštátnej úrovni. Som presvedčený, že v spojených komunálnych a regionálnych voľbách, ktoré nás čakajú v roku 2022, bude KDH najlepšie pripravenou politickou stranou,“ podotkol Majerský.

Nový predseda KDH má 49 rokov, vyštudoval učiteľstvo na Prešovskej univerzite. V roku 2014 sa stal primátorom Levoče, volebné obdobie však nedokončil, keďže v roku 2017 uspel v župných voľbách a zaujal funkciu predsedu PSK. Stal sa v poradí piatym predsedom v tridsaťročnej histórii KDH, jeho predchodcami boli Ján Čarnogurský, Pavol Hrušovský, Ján Figeľ a Alojz Hlina.

KDH bude mať aj troch nových podpredsedov. Stali sa nimi Marián Čaučík, Igor Janckulík a Tomáš Merašický. O podpredsednícky post sa uchádzal aj bývalý líder hnutia Alojz Hlina, no delegáti ho nezvolili.