Úvod Z DOMOVA Hrnko odmieta „odstránenie ideologických nánosov“ zo zákona o Matici slovenskej

Hrnko odmieta „odstránenie ideologických nánosov“ zo zákona o Matici slovenskej

Foto: archív

Podpredsedovi SNS Antonovi Hrnkovi sa nepozdávajú niektoré body volebného programu novej strany Andreja Kisku Za ľudí. Ide napríklad o návrh na zrušenie zákonov o Matici slovenskej a jazykového zákona, ktoré kiskovci označujú za „ideologické“.

V programe Za ľudí v kapitole Kultúra, kreatívny priemysel a médiá sa uvádza, že táto strana bude podporovať „zmodernizovanie existujúcej legislatívy“ v oblasti kultúry. „Zbavíme ju ideologických nánosov (zákon o Matici Slovenskej, o štátnom jazyku, o umeleckých fondoch).“ Anton Hrnko hodnotí tento nápad ako veľmi nešťastný. Pýta sa, či sa chce stať líder strany Za ľudí Kiska novým Kolomanom Tiszom.

„Kto bol Koloman Tisza? Roku 1875 bol ministrom vnútra a potom až do roku 1890 ministerským predsedom uhorského kráľovstva. Bol to on, kto zavrel v rokoch 1874 – 1875 všetky slovenské gymnázia a nakoniec roku 1875 rozpustil Maticu slovenskú a zhabal jej majetok.“

Anton Hrnko pripomína, že keď srbský poslanec uhorského snemu Svetozár Miletič protestoval proti zatvoreniu Matice slovenskej a žiadal, aby v zmysle jej stanov bol majetok Matice vrátený slovenskému národu, odpovedal Koloman Tisza arogantne: „V uhorskej krajine slovenského národa niet!“ V dejinách Slovenska by podľa neho išlo o unikátny počin.

„Lebo doteraz žiadna slovenská politická strana, resp. politické zoskupenie si po roku 1918 netrúflo takýmto arogantným spôsobom napadnúť Maticu slovenskú! Oživotvorená bola roku 1919 a odvtedy ju síce mnohé vládne zoskupenia v Česko-Slovensku nemali v láske (najmä benešovci a komunistickí internacionalisti), ale žiadne z týchto zoskupení sa neodvážilo povedať, že Maticu treba odstrániť. Komunisti síce na začiatku 50. rokov minulého storočia chceli niečo urobiť v tomto smere, ale nikdy to nespravili.“

„Aj Antonín Novotný ako predstaviteľ najšovinistickejšej časti českej politickej reprezentácie v 50. a 60. rokoch minulého storočia mal veľké nutkanie s Maticou slovenskou s konečnou platnosťou zatočiť, ale nikdy sa otvorene neodvážil proti nej vystúpiť. Jeho incident s MS roku 1967 priamo viedol k jeho pádu.“

„Prekvapilo ma, že na Slovensku sa v dnešnej dobe našiel politický subjekt, ktorý sa chce prirovnať ku Kolomanovi Tiszovi, ktorý zakázal roku 1875 MS a zhabal jej majetok. Kiska musí mať asi zdedenú nenávisť voči slovenskému národu, keď je schopný pokračovať v diele Kolomana Tiszu a ešte si to dať aj do volebného programu,“ doplnil Hrnko.

Za rovnaký nezmysel označil aj požiadavku Za ľudí na zrušenie jazykového zákona, ktorý podľa Hrnka nikomu nič neuberá, len klasifikuje slovenský jazyk v zmysle ústavy ako štátny jazyk a určuje jeho prednosť pred ostatnými jazykmi v SR. „Čo je na tomto zákone ideologické? Pozná Andrej Kiska jazykové zákony iných štátov, napr. jazykový zákon jeho milovanej banderovskej Ukrajiny, keď sa takýmto spôsobom vyjadruje o slovenskej legislatíve? Myslím si, že jeho nenávisť k všetkému slovenskému mu zatemňuje myseľ!“