Úvod Z DOMOVA Hrnko potvrdil kandidatúru na post šéfa SNS, Danka podrobil tvrdej kritike

Hrnko potvrdil kandidatúru na post šéfa SNS, Danka podrobil tvrdej kritike

Anton Hrnko. (Foto: Michaela Kolimárová)

Do súboja o líderskú stoličku v Slovenskej národnej strane (SNS) sa na septembrovom sneme zapojí aj súčasný podpredseda strany a exposlanec NR SR Anton Hrnko, ktorý to oficiálne potvrdil na sociálnej sieti. Médiá už skôr infomovali, že Hrnka na tento post nominovala Krajská rada SNS v Banskej Bystrici.

“Poctu, ktorá mi bola udelená touto nomináciou, beriem ako výzvu pre všetkých skutočných národniarov, aby už konečne prestali veriť rôznym princom na bielom koni, ktorí za nás všetko vyriešia.

Nikto za nás nič nevyrieši, keď sa o to nepričiníme my sami. Ciele SNS nemôže zabezpečiť nijaká sľubotechna, aj keby sľúbila modrejšie z neba, ako je samo nebo modré,“ napísal vo svojom statuse si Hrnko.

Dodal, že ciele SNS môžu podľa neho naplniť iba tí jej členovia, ktorí o to budú mať skutočný záujem. „Ak sa nám nepodarí na sneme zvíťaziť, hrozí, že SNS zanikne. Už nikdy nesmie z úst predstaviteľa SNS znieť ja-ja-ja. Už to musí byť vždy my, my, my.

Preto som sa rozhodol uverejniť memorandum, na ktorom sme spolu s ďalšími predstaviteľmi opozície v SNS pracovali počas posledných dní,” pokračoval bývalý poslanec národniarov.

„My, členovia a priaznivci najstaršej politickej strany na Slovensku, spoločne vyjadrujeme rozhorčenie a nesúhlas s aktuálnou situáciou v SNS. Andrej Danko a jeho skupina verných si doslova prisvojili celý život strany: od rozhodovacích procesov až po riadenie všetkých jej komunikačných kanálov.

Celková situácia potom pre verejnosť vyzerá tak, že v strane sa nenachádza nijaká opozícia voči urážke hrdého odkazu národovectva, ktorou je osoba súčasného predsedu Andreja Danka na čele strany,“ píše sa v úvode memoranda.

Hrnko a jeho spolustraníci ďalej odmietajú smerovanie strany, ktoré nastavil jej súčasný predseda. Prehral ním všetky možné voľby existujúce v politickom systéme Slovenska po roku 2016, čím mu voliči odobrali akúkoľvek legitimitu viesť najstaršiu politickú stranu Slovákov,” pokračujú v memorande členovia SNS.

Dištancujú sa od iniciatívy Andreja Danka opätovne kandidovať na predsedu SNS, napriek tomu, že niekoľkokrát sľúbil, že svoju funkciu položí a viac sa o ňu nebude uchádzať.

Vyzývajú ho, aby svoj sľub dodržal a postavil sa k svojej zodpovednosti za stav v SNS ako chlap. Upozorňujú, že pod jeho vedením je strana nevoliteľná nielen masami slovenských voličov, ale aj jeho členmi.

Zdôrazňujú, že dnes je základným cieľom vnútorná obroda SNS, ktorá musí pokračovať zmenou celkovej politiky strany, do ktorého okrem iného zahrnuli obnovenie kolektívneho rozhodovania v strane či naštartovanie skutočnej práce štruktúr, ktoré sa budú podieľať na tvorbe odbornej politiky na všetkých straníckych úrovniach.

“Dnes nemožno robiť skutočnú národnú politiku na základe toho, ako sa predseda strany vyspí, alebo čo mu jeho kamaráti v družnej debate navrhnú, čoho sme boli svedkami v minulosti,” píše sa ďalej v memorande.

(Foto: archív)

“V minulom období sme očakávali, že sa v rámci strany vytvorí priestor na rast nových kádrov v strane z mladých ľudí, ktorí by mohli plnohodnotne vystriedať generáciu zakladateľov strany. Žiaľ, Andrej Danko urobil všetko pre to, aby nijaké potenciálne kádre v rámci SNS nevyrástli.

Bránil v činnosti odborných kabinetov a úplne umŕtvil prácu mládeže SNS. Príprava exekutívnych a legislatívnych kádrov z prostredia straníkov, ktorí svojimi činmi nebudú zodpovedať len sami za seba, ale i za dobré meno strany, sa musí stať našou prioritnou úlohou,” uvádzajú autori memoranda.

“Naša strana je nielen kultúrnym, ale i intelektuálnym dedičstvom Slovenska a Slovákov. Preto považujeme za nehorázne, akým spôsobom sa drží jej súčasný predseda pri moci a zároveň tak špiní hrdý odkaz Slovenskej národnej strany. Vyzývame preto aj ostatných straníkov cítiacich rovnakú krivdu, aby sa pridali k nášmu memorandu a pomohli tak k obrode SNS,” píše sa v závere dokumentu.