Úvod Z DOMOVA Korčok vyvracal najčastejšie “konšpirácie” o Bielorusku

Korčok vyvracal najčastejšie “konšpirácie” o Bielorusku

Ivan Korčok. (Foto: archív)

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa obáva dezinformácií, ktoré sa vraj šíria v súvislosti s Bieloruskom. Situácia v krajine sa podľa neho stáva “živnou pôdou pre manipulovanie s názormi verejnosti o motíve, priebehu a možných dôsledkoch protestov bieloruskej občianskej spoločnosti”.

V tejto súvislosti konkretizoval päť najvýznamnejších “konšpiratívnych” tvrdení, ktoré sa o súčasnom dianí v Bielorusku a jeho okolí šíria. „Sú nimi majdanizácia, zvýšené aktivity NATO pri hraniciach s Bieloruskom, geopolitický zápas, platenie protestov zo zahraničia a používanie fašistických symbolov,“ povedal Korčok.

Ako dodal, pomenovanie majdan, ktoré získalo nový význam počas udalostí v roku 2014 v ukrajinskom Kyjeve, sa stal “dehonestujúcou nálepkou dezinformácií pre akýkoľvek občiansky protest”.

Verejnosti je vraj vsugerúvané, že ide o protest malej skupiny občanov, usilujúcej sa o prevrat. “Treba si klásť otázku, čo počúvame na námestiach – volanie po moci alebo apel na základné demokratické princípy a nezmanipulované voľby?“ položil si rečnícku otázku Korčok.

Odmietol aj tvrdenia o pohyboch jednotiek NATO v blízkosti hraníc Bieloruskom v súvislosti s dianím v krajine. Vojská tam mali prísť v záujme bezpečnosti Ukrajiny. Poprel i “konšpirácie” vytvárajúce dojem, že z Bieloruska sa stáva kolóna Západu.

Tiež popiera, že demonštranti sú platení zo zahraničia. „Ako je niečo také reálne v silne centralizovanej krajine pod dohľadom štátnej moci?“ opýtal sa. V prípade údajných fašistických symbolov, ktoré majú predstavovať vlajky protestujúcich, povedal, že ide o historickú vlajku.

Demonštranti nepoužívajú oficiálnu bieloruskú vlajku, ktorú schválili občania v referende v roku 1995. Podľa historických prameňov bielo-červená vlajka bola počas 2. svetovej vojny charakteristickým znakom bieloruských bojovníkov vo Wehrmachte.