Úvod Spoločnosť Hurikán Irma zoslabol, na Floride sa rabuje

Hurikán Irma zoslabol, na Floride sa rabuje

Foto: archív

Irma zoslabla na hurikán prvej kategórie a vyčínal v oblasti zátoky Tampa Bay v americkom štáte Florida. Hurikán sprevádzal vietor s rýchlosťou 135 kilometrov za hodinu a očakáva sa jeho ďalšie oslabovanie. Stred hurikánu sa ocitol približne 40 kilometrov severovýchodne od Tampy a pohyboval sa na severozápad rýchlosťou 24 kilometrov za hodinu.

Napriek oslabeniu zostáva Irma stále extrémne nebezpečným hurikánom a podľa meteorológov by smerovať viac do vnútrozemia a zasiahnuť štáty Georgia, Alabama a Tennessee. Viac ako 3,3 milióna domácností a podnikov sa ocitlo na Floride bez elektriny a viac ako 160 000 ľudí čaká v záchytných centrách.

Vyvrátené stromy, zatopené a zničené domy i lode, prevrátené masívne žeriavy a milióny ľudí bez elektriny. To je predbežná bilancia škôd v americkom štáte Florida. Podľa agentúry AP zatiaľ neboli na Floride zaznamenané  nijaké straty na životoch. Niektoré internetové zdroje, ako aj televízia BBC, však informovali o troch obetiach v štáte Florida.

Foto: archív
Foto: archív

Hoci Irma dorazila do tohto amerického štátu ako hurikán štvrtej kategórie na päťstupňovej škále, časom zoslabla na útvar druhej kategórie. Sprevádzal ju vietor dosahujúci rýchlosť 160 kilometrov za hodinu. Viac ako 3,3 milióna domácností a podnikov sa ocitlo bez elektriny.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil v štáte Florida stupeň prírodnej katastrofy. Umožnil tým spustenie federálnej pomoci pre ľudí zasiahnutých hurikánom. Trump zároveň označil ničivý hurikán Irma za „veľké monštrum“, ktoré bude stáť federálnu vládu veľa peňazí. Americký prezident nekonkretizoval, o akú sumu pôjde. Dodal však, že vláda sa v súčasnosti sústreďuje predovšetkým na záchranu ľudských životov.

„Už čoskoro prídeme na Floridu,“ odkázal Trump pri návrate do Bieleho domu po víkende strávenom prežitom v sídle Camp David v štáte Marylande. Zároveň pochválil vládne orgány za doterajšie zvládnutie situácie v hurikánom zasiahnutých oblastiach.

Foto: archív
Foto: archív

Federálna pomoc zahŕňa dočasné ubytovanie a opravy domov, nízkonákladové pôžičky na nepoistený majetok poškodený hurikánom a iné programy zamerané na pomoc jednotlivcom i podnikateľom v okresoch Charlotte, Collier, Hillsborough, Lee, Manatee, Miami-Dade, Monroe, Pinellas a Sarasota.

Zlodeji využili chaos, ktorý nastal v americkom štáte Florida po príchode ničivého hurikánu Irma, a začali vykrádať opustené domy a obchody. S odvolaním sa na správy v amerických médiách o tom dnes informovala agentúra DPA. Z viacerých miest na východnom pobreží Floridy boli hlásené prepady, pričom mnohí páchatelia boli ozbrojení.

Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív
Foto: archív