Úvod Z DOMOVA Investícia do fotovoltiky sa firmám do desiatich rokov dvaapolkrát vráti

Investícia do fotovoltiky sa firmám do desiatich rokov dvaapolkrát vráti

Foto: archív

Jedno euro investované do fotovoltiky kombinovanej s veľkokapacitným smart batériovým úložiskom môže počas desiatich rokov priniesť bežnej výrobnej firme 1,52 eura čistého zisku. Priemerná návratnosť investície predstavuje štyri roky a do desiatich rokov od inštalácie sa celá investícia vráti 2,5-krát. Vyplýva to z dát spoločnosti Fuergy.

Životnosť batériového úložiska aj fotovoltiky presahuje desaťročie, čo podľa spoločnosti znamená, že inštalácia bude aj ďalšie roky firme zarábať. „Navyše, ak firmy stavia na smart verziu batériových úložísk, nielenže sa im ich investícia rýchlejšie vráti, zároveň tiež preukázateľne znižujú svoju uhlíkovú stopu,“ povedal Vladimír Miškovský z Fuergy.

Počas celej životnosti zarobí zostava fotovoltiky so smart batériovým úložiskom takmer dvojnásobok toho, čo prináša riešenie s klasickým úložiskom, ktoré len skladuje solárne prebytky.

„Ak firma uvažuje nad inštaláciou fotovoltiky s batériovým úložiskom, mala by si nechať prerátať návratnosť a celkový výnos z investície pri oboch variantoch a na základe toho sa rozhodnúť,“ dodal.

Inštalácia batériového úložiska je podľa Fuergy projektovo oveľa menej náročná, ako napríklad výstavba nového vodného zdroja. Nevyžaduje nijaké špeciálne stavebné podmienky a je ho možné inštalovať takmer všade.

„Zapojením batériového úložiska do siete sa eliminuje vznik záťaže na sieť a odberateľ dokáže monetizovať svoju zelenú technológiu. Obnoviteľný zdroj energie v kombinácii so smart úložiskom podporuje decentralizáciu, zvyšuje energetickú sebestačnosť a zefektívňuje celý proces výroby a spotreby energie,“ doplnil Miškovský.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vo svojej analýze predpokladá, že do roku 2030 podiel výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov na celkovej spotrebe elektriny dosiahne 27,3 percenta, čo prinesie nárast inštalovaného výkonu fotovoltiky o 612 megawattov a veternej energetiky o 497 megawattov oproti súčasnosti.