Denník SME informoval o nájdení dokumentu, ktorým niekdajší tribún Nežnej revolúcie z roku 1989 a súčasný minister životného prostredia v demisii Ján Budaj podpísal spoluprácu s komunistickou Štátnou bezpečnosťou (ŠtB).

Celý Budajov spis sa stratil v 90. rokoch. Pri príprave dokumentárneho filmu však český historik našiel dokument, v ktorom Budaj podpísal spoluprácu s tajnou službou. Nájdený dokument sčasti vytvára obraz, čo sa vtedy dialo.

Zaviazal sa donášať na priateľov
„Podpísaný Ján Budaj vyhlasujem, že o veciach, ktoré sa mi stanú známe v súvislosti s protištátnou činnosťou Tomáša Petřivého a Gabriela Levického zachovám prísnu mlčanlivosť,“ uvádza sa v správe s Budajovým podpisom. Správa bola písaná ručne 23. júna 1979. Obidvaja menovaní boli Budajovými priateľmi.

„Skutočnosti, o ktorých sa dozviem v súvislosti s protispoločenskou činnosťou uvedených osôb, oznámim orgánom štátnej bezpečnosti, a to písomne alebo ústne,“ zaviazal sa Budaj. Ten po roku 1989 tvrdil, že tajní spolupracovníci ŠtB vždy nevedeli o tom, že sú vedení v tejto kategórii a nesúhlasili so spoluprácou.

Ján Budaj sa po skončení strednej školy spolu so spolužiakom rozhodol prejsť cez tzv. železnú oponu. Tvrdil, že komunistický režim nevytvára dostatočný priestor pre mladých ľudí. Útek z Československa sa mu nepodaril a stal sa tak nepriateľskou osobou.

Bol viackrát väznený, vypočúvaný a po prepustení mal prísny zákaz opustiť republiku, píše sa v dokumente Ústavu pamäti národa. V 80. rokoch sa angažoval ako aktivista a organizátor protirežimových aktivít, a preto bol pod dozorom tajnej služby.

Budaj sa stal všeobecne známym ako moderátor masových demonštrácií v Bratislave v období novembra a decembra 1989.

Ján Budaj na novembrovej tribúne v roku 1989. (Foto: archív)

Spolu s hercom Milanom Kňažkom bol symbolickou tvárou Nežnej revolúcie na Slovensku. V období od novembra 1989 do prvých slobodných volieb v júni 1990 Budaj viedol hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN), bol poslancom a prvým podpredsedom Slovenskej národnej rady.

Nečakaný zvrat nastal v posledný deň volieb, v ktorých VPN zvíťazila. Budaj, ktorý ašpiroval na post predsedu slovenského parlamentu, vtedy odstúpil z jej kandidátky, pretože z federálneho ministerstva vnútra prišla informácia, že jeho meno je zaregistrované medzi spolupracovníkmi ŠtB.

Matovič chce vysvetlenie, Fico žiada ministrov odchod
XII. správa Zboru národnej bezpečnosti mala Budaja podľa Ústavu pamäti národa stavu evidovať ako tajného spolupracovníka od júna 1979 do októbra 1981. Registračný zväzok číslo 23214 ŠtB hovorí o tom, že Budaj bol v tomto období vedený ako agent s krycím menom Domovník. Od novembra 1982 ho XII. správa ZNB rozpracúvala v signálnom zväzku s krycím menom John.

Podľa historikov sa zväzok a dokumenty, ktoré by mohli priblížiť jeho spoluprácu s ŠtB, v archívoch nenachádzajú a s najväčšou pravdepodobnosťou boli účelovo vybraté spomedzi dokumentov ŠtB.

Spomenutý článok denníka SME vyvolal veľkú mediálnu odozvu a reagovali naň viacerí slovenskí politici. Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič očakáva, že Ján Budaj sa vyjadrí k informáciám o jeho spolupráci s ŠtB. Podčiarkol, že k situácii by sa mal “postaviť čelom”.

„Nech sa postaví pred novinárov,“ povedal Matovič. „Ak to bude vyzerať pravdivo, podľa toho sa k tomu postavím aj ja,“ dodal. Na otázku, či Budaja medializovaný dokument o spolupráci nediskvalifikuje z postu ministra reagoval, že bude závisieť od jeho vysvetlenia. Matovič dodal, že si informácie nemá ako preveriť, preto treba veriť aj Ústavu pamäti národa.

Šéf opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby konala s cieľom odchodu Jána Budaja z vedenia ministerstva životného prostredia. Zôraznil, že „eštébák“ nemôže byť v nijakej vláde, ani v dočasne poverenej.

„Toto je obrovská hanba,“ vyhlásil Fico. Budaj sa podľa neho zaradil do najhlbšej špiny, aká existovala v bývalom režime.

Nájdenie dokumentov nepovažuje za prekvapenie. „Podpísal, že bude donášať na tzv. nepriateľov štátu,“ skonštatoval s tým, že otázna je aj Budajova úloha pri revolučných novembrových udalostiach v roku 1989.

„Jeden z najväčších ‘demokratických tlčhubov’ je usvedčený z najväčšieho zločinu, aký mohol spáchať,“ vyhlásil Fico. Ozrejmil, že opozícia nemôže podať návrh na Budajovo odvolanie v NR SR, keďže vláde bola vyjadrená nedôveru. Preto sa obracia na prezidentku, aby spoločne dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a lídrom OĽaNO Igorom Matovičom, našli riešenie.

Ján Budaj a Igor Matovič. (Foto: archív)