Úvod Z DOMOVA Naď chce zaviesť rotovanie zahraničných systémov protivzdušnej obrany na Slovensku

Naď chce zaviesť rotovanie zahraničných systémov protivzdušnej obrany na Slovensku

Jaroslav Naď. (Foto: archív)

Systémy protivzdušnej obrany od spojencov z NATO by na Slovensku mohli rotovať. Aktuálne prítomné systémy neodídu skôr, ako sa nahradia. Uviedol to dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď v Národnej rade SR v diskusii o návrhu na aktualizáciu súhlasu s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl členských krajín NATO na území SR.

Predseda Smeru-SD Robert Fico predložil k návrhu uznesenie, ktorým žiada informácie týkajúce sa stavu techniky či ochrany nášho vzdušného priestoru. Naď ozrejmil, že predložený návrh má rozšíriť súhlas s prítomnosťou zahraničných vojsk na Slovensku o všetky členské krajiny NATO. Mandát má zostať do 3000 vojakov.

„V marci očakávame odchod Patriotu z Malaciek, ktorý poskytli USA,“ uviedol Naď s tým, že v tom čase už má byť u nás systém protivzdušnej obrany z Talianska. Poznamenal, že systémy protivzdušnej obrany s jednotkami spojencov by mohli u nás v budúcnosti rotovať. Podľa Naďa sa tak zefektívni a zrýchli schopnosť reakcie na situáciu a uľahčiť výmena kontingentov.

Fico sa v tejto súvislosti pýta na skutočný stav systému protivzdušnej obrany S-300, ktorý Slovensko poslalo Ukrajine. Pýta sa, ako je možné, že teraz pomáha na Ukrajine, ak ho vedenie rezortu obrany označilo za nefunkčný.

Predloženým uznesením chce zaviazať ministra, aby aj o tomto informoval poslancov. Okrem toho žiada odpovede na otázky o skutočnom stave ochrany nášho vzdušného priestoru, ak sa prítomné dve batérie majú presúvať.

Žiada tiež informácie, ako dlho budú náš vzdušný priestor chrániť poľské a české lietadlá a aký je harmonogram zapojenia maďarských. Pýta sa, kedy bude dokončená dodávka ostávajúcich 14 tankov Leopard z Nemecka, ktoré majú nahradiť bojové vozidlá pechoty darované Ukrajine.

Ďalšia otázka sa týka skutočného stavu tankov Leopard a či bude nutná ich technická oprava. Pýta sa tiež, aký objem a druhy munície už SR poslala Ukrajine. Naď odpovedal, že vzdušný priestor SR budú partneri chrániť do príchodu stíhačiek F-16. Na margo systému S-300 uviedol, že nebol plne funkčný, no Ukrajinci boli schopní ho opraviť.

Vysvetlil, že aktuálne sú na Slovensku batérie systému Patriot z Nemecka a USA a rokuje sa o náhradách. Podľa jeho slov pritom robia všetko pre to, aby talianski vojaci po výmene amerických nešli na letisko Kuchyňa, ale do Prešova. Teda čo najbližšie k východnej hranici.

Čo sa týka tankov Leopard, od marca majú prísť podľa jeho slov z Nemecka po dva každý mesiac, až kým ich tu nebude 15. Doplnil, že budú prichádzať postupne aj preto, lebo predtým prejdú riadnou generálnou opravou.