Úvod ZO ZAHRANIČIA JAR za pomoci armády potlačila pouličné nepokoje spojené s rabovaním

JAR za pomoci armády potlačila pouličné nepokoje spojené s rabovaním

Foto: archív

Juhoafrická republika (JAR) povolala armádnych záložníkov s cieľom zastaviť rabovanie počas nepokojov, ktoré vypukli po minulotýždňovom uväznení exprezidenta Jacoba Zumu. V súvislosti s mimoriadnou situáciou predtým nasadila približne 25.000 príslušníkov armády.

Demonštranti v krajine vyrabovali stovky obchodov a podnikov. Vláda sa podľa svojich vyjadrení snažila zabrániť nedostatku potravín. Obyvatelia viacerých miest vytvorili hliadky s cieľom chrániť si majetok pred rabovaním.

V posledných hodinách sa situácia upokojila a Juhoafrická republika začala odstraňovať škody v nákupných centrách a obchodoch, vzniknuvšie počas nepokojov. Tie si vyžiadali viac ako 200 obetí na životoch a spôsobili škody vo výške približne 940 miliónov dolárov.

Bývalý prezident Jacob Zuma si začal odpykávať 15-mesačný trest za pohŕdanie súdom. Odsúdili ho za nerešpektovanie súdneho príkazu svedčiť vo vyšetrovaní obvinení z korupcie počas jeho prezidentského obdobia v rokoch 2009 – 2018.

Súčasný prezident JAR Cyril Ramaphosa nepokoje označil za koordinovaný a dobre plánovaný útok na mladú demokraciu krajiny. Protesty postihli najmä provinciu KwaZulu-Natal, odkiaľ Zuma pochádza. Exprezident má ešte stále mnoho podporovateľov v radoch strany Africký národný kongres.