Úvod ZO ZAHRANIČIA Je to úplná katastrofa pre telo i dušu, hovorí český lekár o...

Je to úplná katastrofa pre telo i dušu, hovorí český lekár o dištančnej výučbe a zákaze športovania detí

Foto: archív

Vedúci lekár intenzívnej starostlivosti Kliniky anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny z pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice Martin Balík upozorňuje na dôsledky protiepidemických opatrení, najmä izolácie a dištančnej výuky na zdravie detí.

Sám lieči najťažšie prípady ochorenia COVID-19, a hoci v posledných mesiacoch prežíva väčšinu času v nemocnici, usiluje sa o rozumné uvoľňovanie aktuálnych opatrení, najmä čo najskoršie otvorenie škôl a umožnenie deťom športovať.

“Je potrebný určitý kompromis pre udržanie konsenzu medzi laikmi a odborníkmi. Väčšina odborných prác, na podklade ktorých je možné školy otvoriť, pracuje s určitou epidemiologickou edukáciou žiakov a učiteľov,” povedal v rozhovore pre český portál novinky.cz Balík.

Ako dodal, izolácia znamená “úplnú katastrofu” pre fyzické i duševné zdravie mladej generácie. “Čo natrénujete hlavou i telom do dvadsiatich rokov, to vám už nikto nevezme. Ročný výpadok vo všetkom môžu dohnať len veľmi nadaní jedinci,” dodal.

Kritizoval tiež uzatvorenie zimných lyžiarskych stredísk, čo má negatívny vplyv na zdravotný stav obyvateľstva vrátane detí a mládeže. “Koronavírusu sa darí vo vlhkom prostredí a teplote okolo 10 až 15 stupňov. Avšak pod nulou a okolo nuly to už tak nie je.

Keď sa pozriete na mapu šírenia koronavírusu v ČR, s výnimkou Krkonôš dominujú malé mestá, obce a nížiny mimo horské strediská. Chápem obavy epidemiológov z ubytovania lyžiarov v horských strediskách, nie každý ide dô hôr len športovať. Na vleku alebo zjazdovke však koronavírus nechytíte a na bežkách mu tiež spoľahlivo utečiete,” tvrdí Balík.