Úvod Politika Jobbiku sa nepáči obmedzenie spievania cudzej hymny v SR, Bugár ho chce...

Jobbiku sa nepáči obmedzenie spievania cudzej hymny v SR, Bugár ho chce zrušiť

Foto: archív

Poslanec Jobbiku János Bencsik ostro kritizoval vládu premiéra Viktora Orbána za to, že údajné kroky na potlačenie práv Maďarov žijúcich na Slovensku nechala bez odozvy. Najsilnejšia maďarská opozičná strana Jobbik požaduje od maďarskej vlády, aby zmrazila vzájomné maďarsko-slovenské vzťahy až dovtedy, kým na Slovensku nevznikne záruka na odvolanie zákona obmedzujúceho spievanie maďarskej hymny, informovala agentúra MTI.

Bencsik, ktorý je šéfom pracovnej skupiny národnej politiky, označil za poburujúce a neprijateľné rozhodnutie slovenského parlamentu z 27. marca tohto roka, podľa ktorého je zakázané hranie a spievanie hymny cudzích krajín, ak sa na podujatí nezúčastňuje oficiálna delegácia danej krajiny. Bencsik uviedol, že Orbán vlani po letnom stretnutí so slovenským premiérom „prakticky do neba vychválil opatrenia Slovenska v oblasti starostlivosti o menšiny“.

Diskusia okolo nových kontroverzných dresov slovenskej hokejovej reprezentácie vyvolala polemiku o zobrazovaní štátnych symbolov. Jej výsledkom bol návrh zákona z dielne SNS, ktorými sa upresnilo ich používanie. Novela obsahuje aj paragraf o obmedzení spievania hymny iného štátu. Zákon schválila Národná rada SR hlasmi koalície, ale aj opozičných strán OĽaNO, Sme rodina a ĽSNS.

Most-Híd teraz hľadá nápravu. Podľa kuloárnych informácií už malo prísť k predbežnej dohode medzi predsedom strany Bélom Bugárom a prezidentom Andrejom Kiskom. Toho mal Bugár požiadať, aby zákon vrátil do parlamentu, kde chce Most-Híd pozmeňujúcim návrhom obmedzenie odstrániť.

Foto: archív