Úvod Z DOMOVA Július Viršík verejne propagoval vakcináciu, jeho smrť vraj s očkovaním nesúvisí

Július Viršík verejne propagoval vakcináciu, jeho smrť vraj s očkovaním nesúvisí

Július Viršík. (1964 - 2021)

Náhle úmrtie rozhlasového hudobného moderátora Júliusa Viršíka, ktorý zomrel 26. mája vo veku 56 rokov vyvolalo vo verejnosti množstvo otázok a špekulácií najmä v súvislosti s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Prvú dávku dostal 10. apríla tohto roka.

Na sociálnych sieťach sa objavilo množstvo príspevkov, ktoré jeho nečakaný skon spájali práve s vedľajšími účinkami vakcíny AstraZeneca, ktorou sa dal moderátor zaočkovať. Ešte predtým, ako boli známe výsledky pitvy, mainstreamové médiá a facebooková stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR občanov ubezpečovala, že Viršíkova smrť nemá s očkovaním nič spoločné.

Najmä admin spomenutej policajnej stránky nevyberavo útočil na ľudí, ktorí na sociálnych sieťach prezentovali odlišný názor, a verejne ich znevažoval – napríklad známeho speváka a herca Ibrahima Maigu. Ten sa podľa neho “priživuje na smrti Jula Viršíka”.

Maiga pritom zverejnil závažnú informáciu, ktorú policajný admin nijako nevyvrátil, že “Viršík vraj zomrel len dva dni po druhej dávke vakcíny”. Hneď na to Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo status, v ktorej cituje riaditeľa sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michala Palkoviča.

„V prípade úmrtia pána Júliusa Viršíka bola vykonaná pitva. Závery pitvy preukázali vážne cievne postihnutie srdca z chorobných príčin, dôsledkom ktorých prišlo k jeho zlyhaniu. Očkovanie, ktoré absolvoval pred 1,5 mesiacom, nie je možné dávať do súvisu s jeho úmrtím,” tvrdí Palkovič.

“Zneužívanie podobných udalostí ako je smrť Julka Viršíka na podnecovanie strachu z očkovania môže viesť k ďalším úmrtiam na covid a k opakovane preplneným nemocniciam,” napísalo ministerstvo zdravotníctva.

Vážne cievne postihnutie srdca ako príčina úmrtia však podľa vyjadrenia lekára z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave, ktorý si želal zachovať svoje meno v anonymite, nevylučuje, že nežiaduce účinky vakcinácie mohli prispieť k srdcovému kolapsu moderátora.

Reprodukcia: internet

Ten 18. apríla na sociálnej sieti na stránke “Twentyfive s Julom Viršíkom” zverejnil status, v ktorom propagoval plošné očkovanie obyvateľov proti covidu. “Po prvýkrát v histórii Twentyfive na Exprese chcem tento priestor využiť aj na niečo iné, než len na promovanie svojho programu. Z posledných správ, ktoré v súvislosti s covidom prichádzajú, cítiť mierny optimizmus. Situácia sa pomaly zlepšuje, čísla klesajú. Ale…

Mrzí ma, že stále je medzi nami dosť ľudí, ktorí sa očkovať nechcú, respektíve špekulujú, čím áno a čím nie. Volal som dnes s mamou a pýtal som sa jej, koľkokrát som bol ako dieťa očkovaný. „Neviem to spočítať, ale veľakrát“ – bola jej odpoveď.

Nedávno na mňa prišiel rad. Neriešil som, čo to bude. Už dávnejšie som povedal, že mi je jedno, aká vakcína sa mi ujde. Môže byť aj Made In Zimbabwe, ak bude mať všetky certifikáty platné v Európskej únii.

Ušla sa mi AstraZeneca a bolo to bez problémov, ak nerátam mierne zvýšenú teplotu, ktorá sa po chvíli vrátila do normálu. Teším sa už na druhú dávku a dúfam, že nás čaká lepšie leto, než to minulé.

Verím vedcom, verím dátam a verím aj svojmu vzdelaniu. Som zvyknutý čítať s porozumením, vyberám si zdroje a dbám aj na svoju informačnú hygienu. Preto prosba na záver:

Dajte sa, prosím, zaočkovať čímkoľvek, čomu dôverujete. Ak máte doma nezaočkovaných rodičov či starých rodičkov, dajte ich zaočkovať čo najskôr. Je to jediná cesta z pandémie, jediná cesta k slobode,” napísal Viršík päť týždňov pred svojou smrťou.

Július Viršík sa narodil 7. septembra 1964 v Nitre. Po štúdiu žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave pôsobil v Československom rozhlase Bratislava v redakciách Pozor, zákruta! a Rádio Elán.

Z mládežníckeho vysielania prešiel v roku 1991 spolu s viacerými kolegami do novozaloženého Rock FM rádia, kde okrem bežného hudobného vysielania moderoval aj rozhlasovú hitparádu Rock FM Twenty Five Jula Viršíka.

V roku 1998 sa stal programovým riaditeľom Rádia Koliba, neskôr premenovaného na Rádio Okey, kde bol hudobným šéfredaktorom. Neskôr bol porotcom dvoch ročníkov televíznej talentovej súťaže Slovensko hľadá SuperStar.

V roku 2014 krátko pôsobil v RTVS. Posledných šesť rokov opäť uvádzal svoju hitparádiu Twentyfive v Rádiu Expres. Bol tiež organizátorom popových a rockových koncertov a hudobných festivalov.

Foto: archív