Úvod Politika Kandidát do europarlamentu Slavomír Harabin: Strýka si vážim, Slovensko ho potrebuje

Kandidát do europarlamentu Slavomír Harabin: Strýka si vážim, Slovensko ho potrebuje

Slavomír Harabin. (Foto: archív)

Strýka si vážim, Slovensko ho potrebuje. Mám však svoje hodnoty, chcem hájiť Slovensko, hovorí synovec sudcu Najvyššieho súdu SR a kandidáta na prezidenta Štefana Harabina, ktorý v blížiacich sa voľbách do europarlamentu kandiduje na kandidátke strany Národná koalícia. Prečo? A akej agende by sa chcel v Bruseli venovať? Parlamentné listy sa zhovárali so Slavomírom Harabinom.

Učíte na strednej škole. Aké predmety vyučujete?

Áno, učím matematiku a fyziku. Ešte predtým som osem rokov viedol gymnázium.

Ako sa z učiteľa matematiky a fyziky stane kandidát do europarlamentu?

Vždy som mal záujem o všetko navôkol, zaujímam sa o dianie v spoločnosti či v politike. Predčasom ma oslovili politici z Národnej koalície. Stretli sme sa, vypočul som si ich názory a predstavy, pozrel som si ich program a zistil som, že máme názorové zhody.

A musím do toho rozhodovania započítať aj fakt, že veľa národne orientovaných voličov je sklamaných zo štandardných politických strán. Poznám veľa ľudí, ktorí mi povedali, že nemajú koho voliť. A ja som jeden z nich. Navyše, keď ma raz niekto sklame, druhýkrát ho voliť nebudem.

Osobne som sa vždy volieb zúčastnil, všetkých, a keď som to všetko zhodnotil, tak som si povedal, že toto je to, čo chce veľa ľudí. Aby prišiel niekto čistý, bez káuz, niekto, kto je za Európsku úniu, no s krédom, nech EÚ slúži nám a nie my jej. Samotná únia vznikla ako spolok krajín, ktoré medzi sebou spolupracujú, čo je správne.

Slovensko je malá krajina, nemôžeme byť izolovaní. Európska únia by mala byť spoločenstvom suverénnych krajín. Brusel by nemal uplatňovať diktát voči menším krajinám ani priamo, ani nepriamo.

V prípade zvolenia, akej agende by ste sa chceli venovať? Školstvu?

V školstve som doma, to rozhodne, ale obklopujú nás oveľa závažnejšie témy, ako je napríklad téma migrácie. V europarlamente sú dosiaľ strany, ktoré deklarovali, že im záleží na Slovensku, ale v momente, keď poslanci hlasovali za povinné kvóty, bol to pre mňa deň národnej zrady.

Na jednej strane ste za spolupracujúcu Európsku úniu, na druhej strane ste proti kvótam. Ako chcete tento rozpor vyriešiť? Ako by ste riešili tému migrácie?

V prvom rade každá krajina by mala mať právo sama za seba rozhodnúť, koľko migrantov prijme a ktorých. Nikto nemá právo nám diktovať nijaké počty, kvóty. Treba upozorniť aj na to, že zlyháva kontrola hraníc schengenského priestoru.

V čase, keď družice sú schopné sledovať aj tenisovú loptičku na hladine mora, nemôže byť problém sledovať pohyb člnov s migrantmi na mori smerujúcich ilegálne do Európy. Keď sme my vstupovali do Európskej únie, zobrali sme ako náš záväzok, že ustrážime našu východnú hranicu s Ukrajinou.

Preinvestovali sme veľa prostriedkov a dnes sme schopní túto hranicu strážiť. To by mala robiť v prípade akýchkoľvek migrantov každá krajina, ktorej sa to týka. Vzorom by malo byť napríklad Maďarsko, ktoré si svoju schengenskú hranicu zodpovedne chráni. Podľa mňa krajina, ktorá voľne vpúšťa na svoje územie nelegálnych migrantov, by mala za to niesť následky. V prípade, že by ma zvolili do europarlamentu, by som sa za to zasadzoval.

Medzi kandidátmi Národnej koalície na europoslancov. (Foto: archív)
Čiže nie ste za obnovu hraníc v rámci únie?

Určite nie, my sme za zachovanie a rozvoj EÚ, nechceme ju rozbíjať.

Ale keď tie krajiny únie, s ktorými chcete spolupracovať, budú na nás tlačiť, aby sme si prerozdelili migrantov, ktorých už sami nechcú alebo nezvládajú, potom čo?

Myslím si, že tieto krajiny zažívajú zlyhávanie svojich elít. Ako Národná koalícia to za Slovensko nedopustíme.

Ako chcete presviedčať ľudí, že účasť na týchto voľbách má zmysel?

Predovšetkým musia ľudia veriť, že tí, ktorých vyberú, respektíve za ktorých budú hlasovať, budú hájiť ich záujmy, záujmy Slovenska. To môže zvýšiť šance na vyššiu účasť. Lebo keď v to veriť nebudú, budú pochybovať o celej zmysluplnosti volieb. Nemôže to byť tak, že zvolíme poslancov, ktorí v Bruseli podľahnú tlaku, ktorý tam na nich určite bude, alebo že si budú riešiť svoje poslanecké benefity a nebudú obhajovať záujmy Slovenska.

Ako ste spokojný s prácou našich europoslancov?

Veľmi si cením, keď niekto obhajuje záujmy Slovenska, a to bez rozdielu, z akej je strany. Takého človeka si veľmi cením. Naopak, je pre mňa sklamaním, keď poslanec za stranu, ktorá komunikovala isté tézy o ochrane našich záujmov, potom pri hlasovaní zlyhá.

Tých národných strán je dnes už viac, prečo by takto orientovaný volič mal voliť práve Národnú koalíciu?

Nie sme zaťažení minulosťou, nikoho sme nezradili. Naše myšlienky z programu sú veľmi dobré, dosiahnuteľné a rešpektujúce záujmy Slovenska. Je len na nás, aby sme tieto naše tézy rozšírili medzi ľudí a pokiaľ ich oslovia, je šanca, že nás posunú do europarlamentu.

Na kandidátke Národnej koalície ste číslo tri. Veríte, že sa “prekrúžkujete”?

O tom rozhodnú voliči, ja môžem robiť všetko pre to, aby som ich presvedčil, aby nám uverili, aby sme ich motivovali ísť voliť a uvidíme, ako sa to skončí.

Akú kampaň chcete zvoliť? Je pár mesiacov do volieb.

Určite budem robiť kampaň, chcem využiť všetky dostupné prostriedky vrátane sociálnych sietí. Chcem byť dynamický, uvedomujem, že dnes je ten virtuálny priestor veľmi dôležitý a rozhodne nič nepodcením.

Často sa stretávate s označením Harabinov synovec?

Áno, ľudia sa na náš vzťah pýtajú.

Ako vnímate jeho kandidatúru na prezidenta?

Štefana Harabina vnímam ako veľmi rozhľadeného, múdreho človeka, ktorý má silný zmysel pre verejný záujem. Pre pravdu je ochotný spraviť až neuveriteľné veci a pokiaľ by mali občania Slovenska trpieť pre nespravodlivosť, dokáže konať, aj keby mal čeliť enormnému tlaku. Keď sa ma niekto spýta, či som jeho synovec, vždy som s hrdosťou odpovedal áno. V týchto časoch potrebuje Slovensko práve takéhoto človeka.

Plánujete ho nejakým spôsobom využiť, myslím v dobrom zmysle slova, pre svoju kampaň?

Mne ide o hodnoty, za ktoré bojujem. Tieto veci sa ešte vykryštalizujú. Názorovo sa veľmi zhodujeme. Je prirodzené, aby sme tvorili nejaký tandem.

Myslíte si, že vám vaše meno môže pomôcť?

Myslím, že u národne orientovaných voličov áno.

S akým výsledkom okrem zvolenia by ste boli spokojný?

Rešpektujem čokoľvek, čo voľby prinesú, idem do nich s pokorou a plánom. V každom prípade je to pre mňa veľmi zaujímavá životná skúsenosť. Už teraz sa stretávam s inšpiratívnymi ľuďmi, ktorých si vážim, už len toto obohatenie je pre mňa veľmi cenné. A keby sa nám podarilo presvedčiť ľudí, že bojujeme za nich, za Slovensko, tak to by bol obrovský úspech.

Foto: archív