Úvod ZO ZAHRANIČIA Kissinger: Napätie medzi USA a Čínou predstavuje globálnu hrozbu

Kissinger: Napätie medzi USA a Čínou predstavuje globálnu hrozbu

Foto: TASR

Napätie medzi Spojenými štátmi a Čínou môže pohltiť celý svet a viesť k apokalyptickému konfliktu týchto dvoch vojenských a technologických gigantov. Vyhlásil to bývalý šéf americkej diplomacie, dnes 97-ročný Henry Kissinger.

Kissinger, ktorý ako poradca prezidenta Richarda Nixona vypracoval v roku 1971 stratégiu rozmrazovania vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom, tvrdí, že kombinácia ekonomických, vojenských a technologických síl daných dvoch superveľmocí predstavuje väčšie bezpečnostné riziko, ako kedysi studená vojna medzi USA s bývalým Sovietskym zväzom.

Naštrbené vzťahy s Čínou sú „najväčším problémom pre Ameriku, najväčším problémom pre svet“, vyhlásil Kissinger na fóre o globálnych problémoch, ktorý usporiadal McCainov inštitút.

„Ak to nedokážeme vyriešiť, bude hroziť studená vojna medzi Čínou a USA, ktorá zasiahne celý svet,“ zdôraznil. Pokrok v jadrovej technológii a v oblasti umelej inteligencie podľa neho znásobuje hrozbu katastrofického scenára. Kissinger ďalej uviedol, že studená vojna medzi USA a ZSSR bola skôr jednorozmerná, zameraná na preteky v jadrovom zbrojení.

„Sovietsky zväz nemal nijakú ekonomickú kapacitu, len vojensko-technologickú. Čína je však obrovskou ekonomickou mocnosťou a zároveň význačnou vojenskou silou,” poznamenal Kissinger.

Politika USA voči Číne musí mať dvojaký prístup – stavať pevne na svojich zásadách a vydobyť si rešpekt Číny, a zároveň udržiavať s Pekingom neustály dialóg a nachádzať oblasti pre vzájomnú spoluprácu, zakončil veterán americkej diplomacie.