Úvod Politika KĽDR považuje nové americké sankcie za vojnový akt

KĽDR považuje nové americké sankcie za vojnový akt

Foto: archív

Severná Kórea odsudzuje najnovšie sankcie, ktoré na ňu uvalili Spojené štáty. Obviňuje Washington, že sa snaží oslabiť zlepšujúce sa vzťahy oboch Kóreí. „Obe Kórey spolupracovali a olympijské hry prebehli veľmi úspešne,“ vyhlásilo ministerstvo zahraničia KĽDR. „Spojené štáty však pred záverečným ceremoniálom priniesli na Kórejský polostrov hrozbu vojny.“ Dodalo, že blokádu bude Severná Kórea považovať za vojnový akt.

K hlasným kritikom nových sankcií sa medzi prvými zaradila Čína. Spojené štáty podľa vyjadrenia čínskeho ministerstva zahraničia takýmito opatreniami riskujú poškodenie vzájomnej spolupráce a mali by so zavádzaním jednostranných sankcií prestať. Peking pritom zdôrazňuje, že všetky doteraz prijaté tvrdé sankcie proti Pchjongjangu dodržiava. Odmieta však akékoľvek reštrikčné opatrenia, ktoré by vznikli nad rámec OSN.

Nové opatrenia sa týkajú vyše 50 plavidiel i plavebných a obchodných spoločností, ktoré podľa Washingtonu umožňujú Severnej Kórei vyhýbať sa existujúcim sankčným opatreniam. Vzťahujú sa aj na občana Taiwanu Tsang Jün Jüana, ktorý údajne koordinuje vývoz severokórejského uhlia a pokúsil sa dohodnúť dodávku ruskej ropy do KĽDR.