Úvod Z DOMOVA Koaliční politici chcú za vystúpenie Čarnogurského v RTVS odvolanie šéfa spravodajstva. Chmelár:...

Koaliční politici chcú za vystúpenie Čarnogurského v RTVS odvolanie šéfa spravodajstva. Chmelár: Som šokovaný, je to ako scéna zo Severnej Kórey

Foto: archív

Ministerka kultúry SR Natália Milanová oznámila, že podá podnet na Radu pre vysielanie a retransmisiu pre reláciu Správy a komentáre RTVS a vyjadrenia, ktoré v tomto programe odzneli z úst expremiéra a niekdajšieho ministra spravodlivosti Jána Čarnogurského k situácii na Ukrajine.

Prístup RTVS k téme ostro kritizujú ďalší členovia OĽaNO, podľa člena európskeho výboru Andreja Stančíka ide o dôkaz tendenčnosti, s ktorou RTVS pristupuje ku konfliktu na Ukrajine. „Namiesto nezávislého odborníka si na tému Ukrajiny volajú proruského propagandistu,“ uviedol.

Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský upriamuje pozornosť na zodpovednosť riaditeľa sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS Vahrama Chuguryana. Europoslanec Vladimír Bilčík zo strany Spolu vyzval generálneho riaditeľa RTVS Jaroslava Rezníka, aby za Čarnogurského vystúpenie vo verejnoprávnom médiu Chuguryana odvolal.

„Vzniknutou situáciou sa zaoberáme,“ reagovala hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová. Zdôraznila princíp redakčnej nezávislosti a nezasahovania vedenia média do výberu tém i respondentov v reláciách a reportážach, ktorých snahou je komplexný rozbor danej témy. Pripomenula, že rovnaký princíp uplatnili aj tvorcovia danej relácie.

„Pri výbere respondentov dbá RTVS na zastúpenie rôznych názorových spektier a vedomá a cielená cenzúra vybraných respondentov je pre verejnoprávnu inštitúciu neprípustná,“ upozornila hovorkyňa. Dodala, že v tejto súvislosti RTVS odmieta vyjadrenia politikov, ktoré sú zásahom do slobodnej tvorby verejnoprávneho média.

V statuse na sociálnej sieti na vzniknutú situáciu zareagoval politológ Eduard Chmelár. “Ministerka kultúry Natália Milanová zdôvodnila svoj podnet na licenčnú radu tým, že sme na prahu vojny, a preto ‘je neprijateľné, aby sa akékoľvek médium podieľalo na prokremeľskej propagande.’

Tesne pred zasadnutím vlády dokonca uviedla: ‘Už sa neviem dočkať na voľbu nového riaditeľa RTVS.’ Podporil ju v tom celý poslanecký klub OĽaNO. Predseda Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa pripomenul, že Čarnogurský je členom Valdajského diskusného klubu a šéfom Slovensko-ruskej spoločnosti a odmietol pozývanie takýchto ľudí do diskusií.

Bývalý minister spravodlivosti (1998 – 2002) a premiér (1991 – 1992) Ján Čarnogurský. (Foto: archív)

Som šokovaný z tohto bezprecedentného útoku na slobodu prejavu zo strany vládnej moci,” napísal politológ a dodal, že takáto cenzúra je právne neobhájiteľná. „Jednak nie sme vo vojnovom stave a jednak zasahovať do skladby hostí zo strany vlády je scéna ako zo Severnej Kórey,“ nazdáva sa Chmelár.

“Najneviditeľnejšia členka vlády, ktorá neurobila pre kultúru vôbec nič, sa viac ako na podporu umelcov zameriava na okresávanie slobody prejavu. Jej aktivita sa nedá nazvať ničím iným ako politickým zásahom do nezávislosti médií verejnej služby.

Spolu s jej vyjadrením na adresu Jaroslava Rezníka ide aj o útok na vedenie RTVS, pričom je zrejmé, že vláda sa dlhodobo až trasie, kedy tam bude môcť dosadiť vlastných ľudí a urobiť čistky. Najnebezpečnejšie na tejto situácii je, že toto hovoria ľudia, čo v médiách klamú a ktorí nemajú odvahu na konfrontáciu s oponentmi. Namiesto toho vyzývajú na ich umlčanie.

Tlak vládnej koalície je o to znepokojujúcejší, že všetci vieme, že RTVS nie je vzorom objektivity – jej spravodajstvo až príliš nadbieha vláde a jej názory v ňom výrazne prevažujú. Aj v tejto diskusnej relácii prevažovali proamerické názory, navyše samotný Ján Čarnogurský nepovedal nič, čo by sa vymykalo demokratickému diskurzu,“ myslí si.

„Tieto praktiky politických zväzákov typu Milanová, Šeliga, Stančík, Čekovský či bezcharakterných hulvátov typu Krúpa ma poburujú o to viac, že Ján Čarnogurský je statočný človek, ktorý v komunistickom režime trpel práve za slobodu prejavu,“ pripomenul Chmeár.