Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump: Putinovo uznanie nezávislosti donbaských republík je dôvtipné a geniálne

Trump: Putinovo uznanie nezávislosti donbaských republík je dôvtipné a geniálne

Vladimir Putin a Donald Trump. (Foto: archív)

Za „dôvtipné“ a „geniálne“ označil bývalý americký prezident Donald Trump kroky šéfa Kremľa Vladimira voči Ukrajine. Trumpove slová citoval webový portál Business Insider. Trump v diskusnej relácii „Clay Travis and Buck Sexton Show“ povedal, že Putinovo uznanie nezávislosti separatistických republík na východe Ukrajiny bol šikovný ťah.

„Putin vyhlásil veľkú časť Ukrajiny za nezávislú. To je úžasné… A ja hovorím: Aké to je šikovné? A on tam príde a bude robiť mierotvorcu,“ doplnil Trump. „Putina som poznal veľmi dobre. Vychádzal som s ním výborne. Mal ma rád. Mal som ho rád,“ uviedol Trump.

Okrem iného povedal, že USA by mali na zaistenie bezpečnosti americko-mexickej hranice použiť vojenskú silu podobnú tej, ktorú používa Rusko. „To by sme mohli použiť na našej južnej hranici. To je najsilnejšia mierová sila, akú som kedy videl. Bolo tam najviac armádnych tankov, ako som kedy videl,“ uviedol Trump.

Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislosť samozvaných proruských republík na východe Ukrajiny – Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky – a nariadil vyslanie vojakov do týchto oblastí.

Putin v rozsiahlom televíznom prejave vyhlásil, že vstup Ukrajiny do aliancie NATO je vopred dohodnutý a je len otázkou času. Zdôraznil, že ak k prijatiu Ukrajiny do NATO dôjde, bude to znamenať priame ohrozenie bezpečnosti Ruska.

Ukrajina sa totiž podľa Putina stane štartovacou plochou pre útok. Otázkou času je podľa Putina aj to, keď si Ukrajina zostrojí vlastnú jadrovú zbraň. Poznamenal pri tom, že Ukrajina na to má kapacity ešte zo sovietskych čias.