Úvod Z DOMOVA Koaliční poslanci vyslovili dôveru vláde, podľa Pellegriniho sľubuje nereálne veci

Koaliční poslanci vyslovili dôveru vláde, podľa Pellegriniho sľubuje nereálne veci

Foto: archív

Vláda Igora Matoviča má dôveru poslancov Národnej rady (NR) SR. Za Programové vyhlásenie vlády (PVV), a teda aj za dôveru kabinetu, hlasovalo 93 členov snemovne z radov koalície OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí. Prítomných bolo 141 poslancov, potrebných bolo minimálne 76 hlasov.

Dokument vychádza z programových priorít novej vlády na roky 2020 až 2024. Zahŕňa priority jednotlivých rezortov, rozdelený je do viacerých oblastí. Prioritami PVV sú “zodpovedný prístup k verejným financiám, boj s korupciou a transparentnosť, zabezpečenie rovnosti pred zákonom a zvýšenie dôvery v štát.“

Takisto aj „včasná a kvalitná zdravotná starostlivosť, vzdelanie, vytvorenie atraktívneho podnikateľského prostredia, zvýšenie potravinovej sebestačnosti či spravodlivý systém podpory poľnohospodárov”.

Matovičov vládny kabinet vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová 21. marca. Ide v poradí o 12. vládu Slovenskej republiky. Poslanci zároveň neschválili návrhy podpredsedu NR SR Petra Pellegriniho ani poslanca Ľubomíra Vážneho, ktorí navrhli doplniť uznesenie parlamentu k programovému vyhláseniu vlády (PVV).

Pellegrini chcel, aby kabinet predložil snemovni vypracovanú stratégiu postupu transformácie slovenskej spoločnosti a ekonomiky po kríze v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Chcel tiež, aby snemovňa vyslovila znepokojenie nad neadekvátnym zohľadnením nereálnych predvolebných prísľubov vlády občanom v PVV. Pellegrini zároveň navrhoval, aby sa vláda zaviazala, že nebude rušiť zavedené sociálne opatrenia. Hlasovaním o novelách zákonov a tiež vládnom programe poslanci skončili 6. schôdzu Národnej rady SR.