Úvod Z DOMOVA Kočner mal varovať Trnku, že ho pre nahrávku Gorily zabijú

Kočner mal varovať Trnku, že ho pre nahrávku Gorily zabijú

Marián Kočner a bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka. (Foto: archív)

Marián Kočner mal varovať bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku, že ho zabijú. Dôvodom malo byť, že Trnka sa pokúsil vydierať šéfa Penty Jaroslava Haščáka Gorilou, teda nahrávkou jeho rozhovorov v konšpiračnom byte, o ktorej bol Haščák presvedčený, že už neexistuje.

S informáciou prišiel Denník N, ktorému sa podarilo získať 70-minútovú nahrávku rozhovoru medzi Trnkom a Kočnerom. „Ešte raz, prestaň klamať. Zabijú ťa,“ zúri Kočner. „Ja viem, že ma zabijú. Ja som mŕtvy,“ odpovedá rezignovane Trnka a povie aj to, že je pripravený si sám kúpiť guľku do hlavy.

„Zabijú ťa, ale odserie si to aj tvoj syn, ty k…t. Hovorím ti, prestaň klamať a nehádž to na nich,“ hovorí Kočner. Ten si kúpil Gorilu a jej kópiu uložil v trezore Trnku. Veril, že trezor generálneho prokurátora je naozaj bezpečné miesto, kde sa nikdy nemôže uskutočniť domová prehliadka. Keď Trnka končil vo funkcii, nahrávku Gorily si zobral so sebou.

Kočner Haščákovi klamal, keď mu povedal, že už nijaká nahrávka neexistuje. Jednu nechal u Trnku, ale mohlo sa stať aj to, že ju tam jednoducho zabudol a nevypýtal si ju od neho späť, píše Denník N. Trnka je stále prokurátor. Nahrávku jeho rozhovoru s Kočnerom má od novembra 2018 polícia. Dostala už aj znalecký posudok, ktorý hovorí, že hlasy na nahrávke naozaj patria Trnkovi a Kočnerovi a že nejde o zmanipulovaný alebo upravený rozhovor.

Vo veci zatiaľ nebolo proti nikomu vznesené obvinenie. Polícia hovorí, že prípad vyšetruje, ale viac povedať nemôže. Spolumajiteľ finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák sa dištancuje od všetkých „domnelých aktivít“, s ktorými má byť podľa komunikácie zverejnenej Denníkom N spájaný, a odmieta ich. Vyplýva to z jeho stanoviska.

Hovorca Penta Investments Gabriel Tóth poznamenal, že Haščáka nikdy nikto nijakými nahrávkami nevydieral ani na neho nebol nikdy v tejto súvislosti vyvíjaný žiadny protiprávny nátlak. Haščák zásadne odmieta, že by sa niekedy podieľal aj na iných aktivitách, ktoré sú mu pripisované v uvedenom rozhovore medzi Trnkom a Kočnerom.

„To, že Denník N si dovoľuje bez akýchkoľvek dôkazov interpretovať tvrdenia Mariána K. v nahrávke ako fakty a skutky a zároveň ich prepájať s trestným činom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, považujeme taktiež za šírenie konšpiračných teórií a za absolútne neprimeranú interpretáciu skutočností, ktoré z tejto nahrávky vyplývajú,“ uvádza sa v stanovisku.