Úvod Z DOMOVA Kollár si pri príležitosti 100. výročia úmrtia uctil pamiatku Hviezdoslava

Kollár si pri príležitosti 100. výročia úmrtia uctil pamiatku Hviezdoslava

Foto: archív

Významných ľudí a dejateľov nemáme tak veľa, treba si ich pripomínať. Pavol Országh Hviezdoslav k nim určite patrí. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Boris Kollár pri príležitosti 100. výročia úmrtia slovenského básnika.

„Je veľmi dôležité pripomínať si tieto míľniky, týchto významných ľudí. Či to bol Štefánik, Hurban, Hodža, Štúr. Nemáme ich tak veľa a tých, ktorých máme, je dôležité, aby sme na nich spomínali, hovorili o nich,“ povedal Kollár. Dôležité je podľa neho zároveň edukovať mládež.

Výročie úmrtia slovenského spisovateľa si predseda parlamentu pripomenul položením venca k soche P. O. Hviezdoslava na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave spolu s ruským veľvyslancom na Slovensku Igorom Bratčikovom.

Pavol Országh Hviezdoslav zomrel 8. novembra 1921. Bol jednou z vedúcich osobností slovenskej literatúry a slovenskej kultúry na sklonku 19. storočia a začiatkom 20. storočia.

Bol autorom viacerých lyrických cyklov, básnických zbierok, epických diel či drám. Patria medzi ne napríklad Krvavé sonety, Hájnikova žena, Ežo Vlkolinský či Gábor Vlkolinský. Bol aj členom prvého parlamentu – Revolučného národného zhromaždenia.