Úvod Z DOMOVA Kollár: Slovensko nepotrebuje núdzový stav. Treba uvoľňovať aj štátnu karanténu

Kollár: Slovensko nepotrebuje núdzový stav. Treba uvoľňovať aj štátnu karanténu

Boris Kollár. (Foto: archív)

Slovensko už nepotrebuje mať vyhlásený núdzový stav pre pandémiu nového koronavírusu. Vyhlásil to predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3.

Napriek tomu, ako tvrdí, chápe pohnútky premiéra Igora Matoviča, prečo tento stav ešte nebol zrušený, a to byť pripravený na druhú vlnu pandémie. „Premiér chce byť pripravený, to sa mu nedá vytknúť,“ povedal šéf parlamentu.

Zotrvanie v núdzovom stave podľa jeho slov neznamená, že budú na Slovensku zatvorené obchody, nebude sa dať cestovať, či ísť na dovolenku. ​“Vďaka núdzovému stavu nebude potrebné, aby musela opäť rýchlo zasadnúť vláda, ale bude možné hneď prijímať opatrenia a okamžite konať,“ vysvetlil Kollár.

Poslanec Smeru Peter Žiga upozornil, že celý svet otvára hranice, obchody a zmierňuje kritériá. Podotkol, že sú krajiny, kde núdzový stav vyhlásený ani nebol. „Už pominuli dôvody, aby sme hrotili situáciu a my na Slovensku sa ideme báť druhej vlny pandémie. Druhá vlna príde, ale v oblasti ekonomiky,“ povedal Žiga.

Byť vládou, bojí sa skôr „pandémie nezamestnaných a chudoby“. Radí jej preto, aby sa venovala skôr ekonomickej situácii. Núdzový stav podľa poslanca obmedzuje slobodu ľuďom a nevidí dôvody v jeho zotrvaní.

„Ak by vypukla druhá vlna pandémie nového koronavírusu, Slovensko to bude vedieť vopred, lebo sa to šíri z iných krajín. Bude dosť času potom na vyhlásenie mimoriadnej situácie i núdzového stavu,“ podotkol.

Upozornil, že aj povinná štátna karanténa pre repatriantov mala zmysel, keď vrcholila pandémia. Predseda parlamentu si myslí, že by sa už mohli uvoľňovať opatrenia v prípade povinnej štátnej karantény. Verí, že ústredný krízový štáb i hygienici pochopia, že je to už pomaly neudržateľné. „Je to na takých číslach, že by sme to mali začať uvoľňovať,“ vyhlásil Kollár.

Verí, že toto uvoľnenie pôjde „ruka v ruke“ s ostatnými štátmi. Repatriantom sa ospravedlnil za „neľudské podmienky“ v karanténe v štátnom zariadení v Gabčíkove. Zároveň však podotkol, že ľudia, ktorí štátnou karanténou prešli, ochránili zvyšných ľudí na Slovensku.